× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
kwasy omega
Dieta

Znaczenie kwasów omega 3,6 i 9 dla naszego zdrowia

O tym, że zdrowa dieta ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia wiadomo od lat. Liczne badania dowodzą, że odpowiednia dieta w dużym stopniu pozwala opóźnić występowanie wielu schorzeń i chorób, a jeśli nawet już na nie zapadniemy to ma to miejsce znacznie później niż statystycznie. Chcąc cieszyć się długo zdrowiem należy zadbać o odpowiednią ilość kwasów omega w codziennej diecie.

W trosce o zdrowie warto zażywać kwasy omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3 to chyba najczęściej wspominany i opisywany z kwasów omega. Należy on do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, do których zaliczane są: kwas α linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy. Omega 3 wspomaga m.in. pracę mózgu i bardzo często wskazywany jest jako niezbędny do zachowania zdrowia. Inną z przyczyn jego popularności jest trudność w dostarczeniu odpowiednich jego ilości do organizmu z samej diety. Stąd m.in. popularność preparatów bogatych w omega 3 6 9.

Dlaczego kwasy tłuszczowe są takie ważne?

Tłuszcz zazwyczaj nie kojarzy się nam najlepiej. Wyjątkiem od tej reguły są zdrowe tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla przypomnienia: kwasy tłuszczowe odpowiadają m.in. za: wytwarzanie energii, stanowią budulec komórek, dbają o nasz układ nerwowy, układ krążenia, wzmacniają kości. Są również cenione za swoje działanie przeciwnowotworowe. Warto jednak podkreślić, że zarówno nadmiar kwasów omega jak ich niedobór w organizmie człowieka ma swoje konsekwencje.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – czyli jakie?

Człowiek potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dzielą się na jednonienasycone i wielonienasycone. Te pierwsze to kwasy omega-9. To, co je wyróżnia to to, że zdrowy organizm potrafi wytwarzać je samodzielnie w odróżnieniu od wielonienasyconych, czyli omega-3 i omega-6. Dlatego w diecie człowieka musi znaleźć się miejsce na produkty, które obfitują w omega 3 i omega 6.

Gdzie znajdziemy kwasy omega?

W samym pożywieniu człowieka może być trudno dostarczyć wszystkie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego warto wiedzieć, które z produktów są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, a resztę uzupełniać suplementami. W aptekach znajdziemy zarówno oleje omega 3 dla dorosłych, jak i omega 3 dla dzieci.

Kwasy tłuszczowe omega 6 – olej słonecznikowy, olej rzepakowy, kukurydziany, orzechy włoskie
Kwasy omega 3: to przede wszystkim tłuste ryby morskie, olej lniany oraz orzechy włoskie
Kwasy omega 9 dostarcza nam z kolei oliwa z oliwek.

Należy przy tym dbać o właściwe proporcje spożycia produktów bogatych w omega 3 i omega 6. Przewaga w diecie tych drugich w diecie jest wręcz szkodliwa. Zdaniem specjalistów od żywienia zdrowy stosunek kwasów omega 3 do omega 6 to 1:5. Znaczne przekroczenie, a zwłaszcza długotrwałe utrzymywanie się takiej nierównowagi może odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu w postaci pojawiania się stanów zapalnych.
Co jeszcze możemy zrobić dla naszego zdrowia? Osoby, które są otwarte na nowości mogą zainteresować się produktem, którym jest Olejek CBD. Do głównych jego zalet zaliczamy korzystny wpływ na układ nerwowy, regulację ciśnienia i poziomu cholesterolu.