Siedzący tryb życia lub obciążenie genetyczne to tylko niektóre z przyczyn powstawania żylaków na nogach, lub hemoroidów. Żylaki nóg i odbytu to problem znacznie obniżający jakość życia, dlatego warto z nimi walczyć. Co warto wiedzieć na temat usuwania żylaków nóg i odbytu?
Przyczyny powstawania żylaków
Główną przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych jest niewydolność krążeniowa. Krew zalegająca w naczyniach krwionośnych powoduje nienaturalne rozszerzanie się żył. Widoczne pajączki na nogach to problem związany nie tylko z brakiem estetyki powodującym kompleksy. Konsekwencje wynikające z obecności żylaków mogą być o wiele poważniejsze. Dokuczliwe bóle i skurcze nóg, zakrzepy, pękające żylaki i związane z tym krwotoki to dolegliwości, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu dotkniętej nimi osoby. Żylaków nóg nie należy lekceważyć, warto natomiast zainteresować się ich leczeniem. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać w artykule: “Skleroterapia – leczenie żylaków nóg“, znajdującym się na stronie internetowej Gabinetu Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka z Gdyni.
Leczenie żylaków nóg – krok po kroku
Warto pamiętać, że w przypadku żylaków nóg istotne jest bardzo szybkie podjęcie leczenia. Usuwanie żylaków w zaawansowanych stadium wiąże się zazwyczaj z poważną operacją i długą rekonwalescencją, dlatego warto udać się do specjalisty odpowiednio wcześnie. Wśród metod leczenia żylaków wyróżniamy.
- Skleroterapia żylaków – popularna metoda, która polega na wykorzystaniu specjalnej pianki lub płynu, do zamknięcia niewydolnych żył. Pianka lub płyn aplikowane są poprzez zastrzyk, zabieg ten jednak nie wymaga hospitalizacji z powodu niskiej inwazyjności. Z tej metody korzysta się w przypadku żylaków małych i średnich.
- EVLT – leczenie laserowe, wewnątrznaczyniowe. Do żylaka wprowadza się włókno światłowodowe, dzięki któremu ściany naczynia pod wpływem podgrzania się zamykają . Metoda EVLT jest nieinwazyjna, nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia, wykorzystuje się ją do leczenia bardzo dużych żylaków.
- Miniflebektomia – metoda polegająca na wykonywaniu bardzo małych nacięć na skórze, przez które niewydolne naczynia zostają wyciągnięte z pomocą specjalnych haczyków. Zabieg ten wykonuje się w przypadku dużych żylaków, do jego wykonania potrzebne jest miejscowe znieczulenie. Zaledwie kilka dni wystarcza do odzyskania pełnej sprawności.
- Metody chirurgiczne – można uznać je za ostateczność, po którą sięga się w momencie, gdy nie ma już możliwości skorzystania z metod wyżej wymienionych. Spośród metod chirurgicznych wyróżnić można zabieg usunięcia niewydolnej żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej oraz widocznych żylaków. Pierwszy etap zabiegu polega na wykonaniu nacięcia w pachwinie, w której to znajduje się ujście żyły odpiszczelowej. Po przecięciu i podwiązaniu naczynia, żyłę usuwa się z pomocą metalowej sondy.

Wstydliwy problem – hemoroidy, jak sobie z nimi poradzić?
Żylaki występują nie tylko na nogach, czasami mogą pojawić się również w okolicy odbytu. Przyczyną powstawania hemoroidów jest również zaburzenie krążenia krwi, która nie odpływa w całości z guzków krwawniczych. Zalegająca krew powoduje stan zapalny guzków i tkanek odbytniczych, czego konsekwencją są dolegliwości, takie jak świąd i pieczenie. Hemoroidy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na życie zmagającej się z nimi osoby. Swędzenie, ból podczas siadania, chodzenia i wypróżniania się to problemy, których nie wolno lekceważyć. Niestety wielu pacjentów ignoruje dokuczliwe objawy z powodu wstydu, powstrzymującego przed wizytą u specjalisty. Wstyd w tym wypadku jest całkowicie niepotrzebny. Niezbędne informacje, dotyczące leczenia hemoroidów, można znaleźć na podstronie: Leczenie hemoroidów (żylaków odbytu), należącej do wspomnianego wcześniej gabinetu medycyny estetycznej.
Leczenie hemoroidów
Wśród metod leczenia hemoroidów wyróżnia się następujące metody:
- Metoda Barrona – odcięcie odpływu krwi od guzka przy pomocy gumowej opaski.
- Skleroterapia – zastrzyk powodujący odpadniecie guzka i pojawienie się zakrzepu.
Metody chirurgiczne:
- Metoda Morinagi – zamknięcie naczyń przez założenie specjalnych szwów.
- Metoda Milligana – Morgana – wycięcie guzków
- Metoda Longo – wycięcie chorej błony śluzowej i zaszycie jej hemoroidalnym staplerem.
Oczywiście dobór odpowiedniej metody usuwania hemoroidów powinniśmy skonsultować ze specjalistą, posiadającym odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w usuwaniu żylaków.