× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dlaczego warto piaskować zęby
Jama ustna

Dentysta radzi – dlaczego warto piaskować zęby?

W trosce o piękny, biały uśmiech niejednokrotnie odwiedzamy gabinet dentystyczny. Jednym z zabiegów, na które decydujemy się najczęściej, jest piaskowanie. Na czym ten zabieg polega i dlaczego warto piaskować zęby? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy – w tym artykule znajdziecie porady stomatologa oraz najważniejsze informacje na temat piaskowania.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów wykonywane jest w gabinecie stomatologa, a polega na usuwaniu płyt osadu nazębnego oraz przebarwień. Do wykonania zabiegu stosuje się specjalną piaskarkę stomatologiczną. Urządzenie to kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby, który oczyszcza nawet trudno dostępne miejsca. Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, często stanowiącym wstęp do wybierania zębów bądź oczyszczania metodą skalingu, a więc oczyszczania ultradźwiękami. Prawidłowo przeprowadzone piaskowanie jest bezbolesne i bezpieczne – nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Niekiedy może przyczynić się do krótkotrwałego podrażnienia dziąseł, które jednak szybko mija.

Dlaczego warto piaskować zęby?

Piaskowaniu można obecnie poddać się w niemal każdym gabinecie stomatologicznym. Niestety, NFZ nie refunduje tego zabiegu, dlatego trzeba za niego zapłacić – zwykle jest to kwota od 60 do 120 zł. Warto ten wydatek jednak ponieść. Dlaczego? Ponieważ piaskowanie to skuteczny sposób nie tylko na oczyszczenie zębów i usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej, ale także na odzyskanie białego uśmiechu. I choć efekty nie będą tak spektakularne, jak w przypadku zabiegu wybielającego, po przeprowadzonym piaskowaniu pacjenci zwykle zauważają różnicę. Regularne piaskowanie zaleca się w szczególności osobom, które mają skłonności do gromadzenia się osadów nazębnych oraz tym, które palą papierosy, piją dużo kawy, herbaty czy soków owocowych.

Gdzie wykonać zabieg piaskowania?

Jak już wspomniano, piaskowanie wykonać można niemal w każdym gabinecie stomatologicznym. W poszukiwaniu odpowiedniego gabinetu pomoże wyszukiwarka internetowa, w której wystarczy wpisać frazę „dentysta Bemowo” i sprawdźcie uzyskane wyniki. W większości klinik piaskowanie stanowić będzie jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać odpowiedniego specjalistę, odpowiedź znajdziecie w artykule pt.: “Dentysta w warszawskim Bemowie – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszego specjalistę?”.