× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
odzież BHP
Informacje

Spodnie robocze, buty robocze, rękawice robocze… jaką odzież BHP wybierać, aby chronić zdrowie podczas pracy?

Zgodnie z zapisami w Kodeksie pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiedniej odzieży BHP, która będzie umożliwiała mu bezpieczne wykonywanie powierzonych działań. Warto wiedzieć, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu

Co to odzież BHP?

Zasadniczo odzież BHP dzieli się na 2 grupy – odzież robocza oraz ochronna. Zadaniem roboczej jest zabezpieczenie prywatnych ubrań pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Nie wymagana jest certyfikacja tych produktów. Warto podkreślić, że najczęściej całkowicie zastępuje ubrania pracownika. Innym rodzajem wyposażenia w czasie pracy jest odzież ochronna. Jej zadaniem jest ochrona pracownika przed czynnikami szkodliwymi dla zdrowia – m.in. hałasem, promieniowaniem czy toksycznymi substancjami. W jej przypadku konieczne są certyfikacje, które potwierdzają niwelowanie określonego zagrożenia. Istnieją 2 rodzaje odzieży ochronnej BHP – zastępująca prywatne ubrania pracownika, jak i ochraniająca je.

Jakie elementy wchodzą w skład odzieży BHP?

W zależności od typu odzieży BHP w jej skład mogą wchodzić np.: koszulki, koszule, spodnie, kamizelki, kurtki, czapki, fartuchy, bielizna, buty. Tak jak i inne produkty, spodnie robocze różnych kategorii opisuje sklep balticbhp.pl. Są to ubrania robocze. Nieco inne elementy wchodzą w skład odzieży ochronnej. Są to m.in.:

  • kask,
  • okulary ochronne,
  • maski zabezpieczające drogi oddechowe,
  • osłony twarzy,
  • nauszniki,
  • rękawice robocze,
  • kombinezony,
  • buty ochronne,
  • nakolanniki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży BHP?

Pierwszy aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wybierania odzieży roboczej dla pracowników, jest jej efektywność. Oznacza to, że strój powinien być dostosowany do rodzaju pracy i maksymalnie zabezpieczający pracownika przed zagrożeniami w miejscu wykonywania powierzonych działań. Materiałami najczęściej stosowanymi do produkcji odzieży BHP są: akryl, elastan, poliester, poliamid, a także bawełna. Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest wygoda poszczególnych elementów garderoby, jak i dostosowanie ich od unikania wypadków w czasie pracy np. na skutek wkręcenia się w maszynę zbyt luźnej nogawki. Ponadto podczas podejmowania decyzji co do rodzaju odzieży BHP warto zwrócić uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów. Wysokiego gatunku produkty będą nie tylko skutecznie zabezpieczać pracowników, ale i posłużą im dłużej. W przypadku ubrań ochronnych bardzo ważne są wspomniane wcześniej certyfikaty. Przy dobrze właściwej odzieży BHP nie należy kierować się głównie ceną określonego produktu, jak i jego aspektami estetycznymi.

Gdzie kupić odzież BHP?

Wielu z pracodawców zaopatruje pracowników w odzież BHP w Internecie. Znajdujące się tam hurtownie posiadają bardzo szeroki asortyment, wśród którego znaleźć można produkty idealne dla każdej branży. Ponadto ubrania BHP można kupić w hurtowniach działających stacjonarnie w wielu większych oraz mniejszych miastach Polski. W wielu przypadkach przedstawiciel handlowy danej firmy służy fachowym doradztwem, jak i dostarcza bez dodatkowej opłaty zamówione ubrania do przedsiębiorstwa.