× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
klimatyzacja
Informacje

Czy klimatyzacja domowa jest zdrowa? Wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka.

Zadaniem klimatyzatora jest dbanie o nasz komfort termiczny podczas upalnych dni. Urządzenie to może też pracować w postaci chłodząco–grzejącej. Natomiast, czy klimatyzacja domowa jest zdrowa?

Specyfika działania instalacji klimatyzacyjnej sprawiła, że wokół tego typu urządzeń pojawiło się wiele nieprawdziwych opinii. Szczególnie w kontekście wpływu klimatyzatorów na zdrowie użytkowników. Warto więc wyjaśnić podstawowe kwestie związane z wpływem klimatyzacji na zdrowie i samopoczucie domowników. Nie można polegać na nierzetelnych opiniach, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie człowieka?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że to nie klimatyzacja sama w sobie może szkodzić użytkownikom, lecz jej nieumiejętna eksploatacja. Niewłaściwe użytkowanie klimatyzacji może nieść ze sobą wiele konsekwencji.

Co oznacza nieumiejętna eksploatacja klimatyzacji?

Przede wszystkim, mowa o zbyt dynamicznym obniżaniu temperatury oraz kierowanie podmuchu zimnego powietrza bezpośrednio na ludzi. Kluczowe jest także dbanie o stan techniczny urządzenia oraz jego regularne odgrzybianie klimatyzacji. Dlatego warto dowiedzieć się jak czyścić i odgrzybić klimatyzację domową.

Efektem nierozsądnej eksploatacji klimatyzatora jest najczęściej wysuszenie śluzówek i w konsekwencji nieżyt nosa, drapanie w gardle czy też kaszel. Ponadto, gwałtowna zmiana temperatury w pomieszczeniu klimatyzowanym prowadzi do szybkiego przeziębienia się, a intensywne chłodzenie zmniejsza nasz metabolizm. W przypadku prawidłowego użytkowania klimatyzatora, powyższe dolegliwości nie mają prawa występować.

Warto zaznaczyć, że klimatyzator może być wyposażony w oczyszczacz powietrza. Wysokiej jakości filtry oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, drobnych zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. W taki sposób, klimatyzatory stały się urządzeniami wielofunkcyjnymi, które kompleksowo dbają o stan powietrza w twoim domu. Co więcej, klimatyzatory coraz częściej są wyposażone w systemy samooczyszczenia. Dzięki temu mogą zabezpieczyć wnętrze przed rozwojem grzybów, pleśni i bakterii. 

Najnowszym trendem są klimatyzatory ścienne z funkcją jonizatora. Jest to realizowane za pomocą elektrostatycznego filtru umieszczonego w urządzeniu. Jonizator wytwarza jony ujemne i wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami, odseparowując je na powierzchni filtra. Za pomocą klimatyzatora z jonizatorem można pozbyć się z pomieszczenia zarazków, wirusów, bakterii, grzybów, kurzu, pyłów oraz alergenów.

Wspomniane wcześniej jony ujemne tworzą wewnątrz budynku środowisko, które jest nie tylko zdrowe ale również niezwykle przyjemne. Można je porównać do mikroklimatu występującego w parkach lub lasach. Tam również występuje przewaga jonów ujemnych nad dodatnimi.

Dzięki powyższym rozwiązaniom zadbamy nie tylko o swoje zdrowie ale również o samopoczucie, koncentrację oraz komfort wykonywania codziennych czynności.

Fot. źródło: Pexels by Andrea Piacquadio