× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Kiedy wykonujemy drenaż uszu?
Choroby ucha

Kiedy wykonujemy drenaż uszu?

Choroba uszu

Słaby słuch, ucisk w uszach i uczucie zatkania ucha – jeśli wystąpią te objawy, przyczyną może być wysiękowe zapalenie uszu. W tej chorobie nagromadzenie płynu w jamie bębenkowej blokuje ucho środkowe. Oprócz upośledzenia słuchu mogą występować również ból i zawroty głowy.

Wysiękowe zapalenie uszu jest często skutkiem ubocznym przeziębienia – podczas przeziębienia zwiększa się ilość wydzieliny i pojawia się obrzęk błony śluzowej. Pogarsza to wentylację ucha środkowego. Zwykle za wentylację odpowiedzialna jest trąbka uszna (połączenie ucha, nosa i gardła z jamą bębenkową). Jeśli przeziębienie zakłóca wentylację, może to spowodować wysięk w błonie bębenkowej. Przyczyną wysięku w błonie bębenkowej są czasami również powiększone migdałki.

Kiedy pojawia się wysięk?

Dzieci do wieku szkolnego często cierpią na wysiękowe zapalenie uszu – dotyka ono ponad 50 procent populacji dziecięcej. Zwykle pojawia się ono wraz z infekcją ucha środkowego lub w jej wyniku. U małych dzieci element łączący ucho z nosogardłem, czyli trąbka uszna jest raczej krótki i przebiega poziomo. Ułatwia to przedostawanie się patogenów do ucha środkowego. Powiększone migdałki lub migdałki gardłowe mogą utrudniać wentylację: działają jak przeszkoda i powodują przemieszczenie trąbki Eustachiusza. Wtedy wydzielina przedostaje się do ucha jamy bębenkowej i w efekcie następuje wysiękowe zapalenie uszu u dziecka.

U dorosłych zwykle występuje jako skutek uboczny przeziębienia. Błony śluzowe ulegają wówczas podrażnieniu i obrzękowi na przykład na skutek przeziębienia i wytwarzają zwiększoną ilość wydzieliny, utrudniając w ten sposób wentylację ucha środkowego.

Jak rozpoznać wysiękowe zapalenie uszu?

  • Uczucie ucisku i bólu w uchu są oczywistymi objawami ostrzegawczymi występowania wysiękowego zapalenie uszu
  • Jeśli dziecko ma poniższe objawy, zaleca się wizytę u lekarza laryngologa dziecięcego:
  • ucisk w uchu,
  • uczucie zatkanego ucha
  • ból ucha
  • szumy w uszach (np. trzaski)
  • zawroty głowy
  • utrata słuchu

W jaki sposób leczy się wysiękowe zapalenie uszu?

Laryngolog dziecięcy może zdiagnozować wysiękowe zapalenie uszu po zajrzeniu do ucha. Używa w tym celu wziernika lub przeprowadza badanie endoskopowe, aby sprawdzić, czy błona bębenkowa jest czerwona lub pogrubiona. W przypadku stanu zapalnego błona jest początkowo czerwona. Jeśli występuje już etap przewlekły, błona bębenkowa jest pogrubiona na różowo. Stan zapalny uszu zwykle goi się samoistnie. Krople do nosa obkurczające przekrwienie, leki upłynniające wydzielinę i leki przeciwbólowe, które jednocześnie działają przeciwzapalnie, mogą wspomóc proces gojenia.

Jeżeli zapalenie uszu przekształciło się już w infekcję bakteryjną, laryngolog dziecięcy przypisze antybiotyk.

Kiedy drenaż uszu ma sens?

Jeśli u pacjentów występuje przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu, stosowany jest zabieg drenażu uszu przy pomocy małych rurek drenażowych. Dzięki temu następuje drenaż wydzieliny, a także poprawia się wentylację ucha. Podczas tej operacji, wykonuje się niewielkie nacięcie w błonie bębenkowej, przez które można odessać nagromadzony płyn. Aby zapewnić wentylację i drenaż wydzieliny, chirurg laryngolog dziecięcy wprowadza do otworu maleńkie rurki, wykonane zwykle z tworzywa sztucznego. Najpóźniej rok po operacji drenażu uszu organizm odrzuca rurki i wówczas one wypadają. Drenaż uszu u dzieci przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym

Jeżeli za nawracające problemy w jamie bębenkowej odpowiadają powiększone migdałki podniebienne czy gardłowe, Laryngolog dziecięcy Warszawa zaleci również chirurgiczne usunięcie lub redukcji migdałków.

Wtedy zabieg – drenaż uszu u dziecka – łączony jest z zabiegami  takimi jak: adenotomia, tonsillotomia, adenotonsillotomia lub tonsillektomia.