× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroby serca

Nadciśnienie tętnicze

W przypadku osoby dorosłej uważa się, że ciśnienie tętnicze jest podwyższone, gdy podczas co najmniej 3 pomiarów wykonywanych w ciągu dwóch dni jego wartość jest wyższa niż 140/90 mm Hg (milimetrów słupa rtęci). Wartości te zostały określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) we współpracy z Komitetem Nadciśnienia w 1993 roku. Jak widać, ważne są zarówno wartości ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego. Z nadciśnieniem granicznym ma się do czynienia, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 140-160 i/lub rozkurczowe 90-95. Jest ono najbliższe prawidłowemu ciśnieniu. O nadciśnieniu łagodnym mówi się wówczas, gdy ciśnienie skurczowy wynosi od 140 do 180 mm Hg i/lub rozkurczowe 90-105.

Nadciśnienie uważa się za umiarkowane lub ciężkie, gdy ciśnienie skurczowe ma wartość powyżej 180 mm Hg i/lub rozkurczowe powyżej 105.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Początkowo najczęściej nie występują żadne dolegliwości. Później pojawiają się następujące objawy:

– ból głowy

– krwawienie z nosa

– zawroty głowy

– nudności

– zaburzenia widzenia

– niepokój

– drgawki

– bóle w klatce piersiowej

– niewydolność serca

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

O nadciśnieniu pierwotnym lub samoistnym mówi się wówczas, gdy nie jest znana przyczyna jego występowania. Obecnie wiadomo, że wzrost wartości ciśnienia tętniczego może powodować bardzo wiele czynników. Zalicza się do nich nadwagę, nadmiar soli w pożywieniu, spożywanie alkoholu i kawy, palenie papierosów, brak wysiłku fizycznego, stres, hałas, obecność ołowiu we krwi, skłonności dziedziczne i wiele różnych leków. Im węższe i mniej elastyczne stają się tętnice, tym wyższe jest ciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze określa się jako wtórne, gdy wzrost wartości ciśnienia spowodowały inne choroby. Przyczyną mogą być na przykład niektóre choroby serca i nerek a także cukrzyca. Tylko u 10% pacjentów nadciśnienie jest wtórne. W tych przypadkach należy przede wszystkim leczyć chorobę pierwotną.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze

Jak się leczy nadciśnienie tętnicze?

Leczenie rozpoczyna się prawie zawsze od postępowania niefarmakologicznego. Jednak gdy ciśnienie rozkurczowe jest wyższe niż 130 mm Hg, musi być ono natychmiast obniżone za pomocą lekarstw. Na szczęście w większości przypadków ciśnienie można obniżyć stosując jedną z poniższych metod, w zależności od przyczyny nadciśnienia:

– Zmniejszając wagę ciała

– Stosując dietę ubogą w sól

– Ograniczając lub całkowicie wykluczając alkohol

– Stosując trening autogenny

– Unikając sytuacji powodujących stres

– Odstawiając tabletki antykoncepcyjne

– Rzucając palenie.

Jeżeli powyższe zabiegi nie są skuteczne lub pacjent nie chce się poddać koniecznemu rygorowi, to można skorzystać z jednego z wielu dostępnych leków, które obniżają ciśnienie. Jednak każdy pacjent z nadciśnieniem tętniczym powinien zostać uprzedzony, że powodują one różne skutki uboczne.

Dawniej uważano, że środki obniżające ciśnienie trzeba przyjmować do końca życia. W chwili obecnej uznaje się, że skuteczna terapia pozwala je na jakiś czas odstawić. Często sam zdrowy tryb życia powoduje, że leki na nadciśnienie stają się niepotrzebne.