Żylaki, zakrzepy i różnorodne choroby układu krążenia to prawdziwa plaga naszych czasów. Na ich powstawanie mają wpływ głównie stojący oraz siedzący tryb życia, mała ilość ruchu, niezdrowa dieta, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Z problemami w obrębie układu krążenia należy zgłaszać się do flebologa, czyli lekarza zajmującego się diagnostyką i leczeniem żył. Kiedy dokładnie udać się do flebologa dowiesz się czytając dalszą część tego tekstu.
Kim jest flebolog?
Flebolog to lekarz specjalizujący się w profilaktyce oraz leczeniu chorób układu żylnego. Sama nazwa tej dziedziny pochodzi z języka greckiego, gdzie „phlebos” oznacza żyłę a „logos” naukę. Flebologia, to zatem nauka o żyłach, której głównym przedmiotem zainteresowania jest diagnostyka naczyń żylnych i odpowiednie leczenie schorzeń występujących w ich obrębie. Warto również wspomnieć, że flebologia w Polsce nie jest jeszcze wyodrębnioną specjalizacją lekarską, a flebologami są zazwyczaj specjaliści z innych dziedzin medycznych, takich jak chirurgia ogólna, naczyniowa czy dermatochirurgia.
Cieszącym się pozytywnymi opiniami klientów flebologiem z Krakowa jest Bartłomiej Juza – lekarz posiadający ponad dziesięcioletnie doświadczenie w leczeniu schorzeń układu naczyniowego. Doktor Juza zajmuje się głównie poważnymi owrzodzeniami żylnymi, a także przewlekłymi ranami, dbając o zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki i efektywnej terapii.
Kiedy udać się do flebologa?
Choroby układu żylnego, a w szczególności żylaki, bywają często bagatelizowane i traktowane jako defekt kosmetyczny. W rzeczywistości mogą one prowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji natury zdrowotnej, dlatego nie powinno się ich bagatelizować. Do objawów, które powinny wzbudzić nasza czujność i skierować nas na wizytę do flebologa można zaliczyć:
- nagła opuchlizna nóg;
- zasinienia i zaczerwienienia nóg;
- silne i przewlekłe bóle kończyn dolnych;
- pojawienie się żylaków lub pajączków;
- uczucie ciężkości nóg;
- przebarwienia oraz otwarte rany pojawiające się nagle na nogach.
Objawy te najczęściej występują w grupach, jednak wystąpienie już jednego z nich może świadczyć o rozwijającej się niewydolności żylnej, która nieleczona może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Warto również wspomnieć, że początkowo objawy te mogą mieć niezwykle łagodny przebieg, co może uśpić nasza czujność. Warto, jednak uważnie obserwować swoje nogi, by jak najszybciej wyłapywać wszelkie niepokojące objawy i móc w jak najmniej inwazyjny sposób walczyć z rozwijającą się już chorobą.
Opuchlizna nóg może, co prawda występować jako symptom niepowiązany z chorobami układu krążenia. Dzieje się tak u kobiet w ciąży, osób z nadwagą czy posiadających problemy hormonalne lub borykających się z chorobami nerek. Nie warto, jednak nigdy bagatelizować tego typu symptomów i jak najszybciej skonsultować się z flebologiem, który oceni ryzyko zachorowania na niewydolność żylną oraz podpowie jak postępować by ustrzec się tego typu schorzeń w przyszłości.
Pierwsza wizyta u flebologa polega głównie na zebraniu wywiadu na temat naszego życia codziennego, które może mieć istotny wpływ na powstawanie problemów z układem krążenia. Diagnostyka objaw żylaków odbywa się przy pomocy całkowicie bezpiecznego badania USG Dopplera, czyli ultrasonografu, który jest w stanie prześwietlić naczynia żylne by ocenić ich stan i możliwe stadium choroby.
Przeczytaj także: https://i-zdrowie.pl/jak-zapobiegac-i-skutecznie-leczyc-zylaki/