× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Odsłonięte szyjki zębowe. Czy jest się czym martwić?
Jama ustna

Odsłonięte szyjki zębowe. Czy jest się czym martwić?

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów naszego osobistego wizerunku. Piękne, równe i białe zęby to oznaka dbałości o siebie oraz jeden z wyznaczników atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że osoby, które zauważyły u siebie odsłonięte szyjki zębowe, zaczynają się martwić. Objaw ten nie tylko pogarsza bowiem estetykę ich uśmiechu, lecz także wzbudza niepokój o zdrowie i stan zębów. Czy rzeczywiście odsłonięte szyjki zębowe powinny nas martwić? Czy powinniśmy udać się z tym problemem do dentysty?

Czym są odsłonięte szyjki zębowe? Co je powoduje?

Wydawać by się mogło, że odsłonięte szyjki zębowe to problem dotyczący głównie osób starszych. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż występują one także u młodych ludzi, w większości przypadków w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, a także niezdrowych nawyków. Jest to groźny problem, który zbagatelizowany może doprowadzić nawet do utraty zębów. Nie należy więc go lekceważyć – każdy dentysta w Krakowie radzi, aby jak najszybciej pojawić się w gabinecie. Odsłonięte szyjki zębowe można bowiem leczyć i co istotne, robi się to całkiem skutecznie!

Szyjki zębowe mogą się odsłaniać z różnych przyczyn, na które nie zawsze mamy wpływ. Bywają jednym z powikłań leczenia ortodontycznego, nieprawidłowej techniki mycia zębów czy zaniedbań w ich higienie. Odsłoniętym szyjkom zębowym sprzyja także budowa anatomiczna dziąsła, a także niski przyczep wędzidełka. Problem ten objawia się nie tylko wizualnie, lecz także wiąże się z nim szereg innych objawów. Osoby z odsłoniętymi szyjkami często skarżą się na nadwrażliwość zębów, bóle u nasady zęba, krwawienie z dziąseł, opuchnięcie dziąseł, a także nieprzyjemny zapach z ust.

Profesjonalne leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczeniem odsłoniętych szyjek zębowych zajmuje się każdy dentysta w Krakowie. Do specjalisty warto udać się jak najszybciej od momentu, kiedy zaobserwowaliśmy u siebie ich objawy. Nieleczone odsłonięte szyjki zębowe mogą bowiem prowadzić do występowania innych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Dentysta w Krakowie zapozna się ze stanem naszych zębów oraz zaproponuje odpowiednie postępowanie lecznicze.

Pacjenci dotknięci problemem odsłoniętych szyjek zębowych powinni dokładnie myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej nici i płyny do płukania jamy ustnej, a także stosować dodatkowe metody leczenia. W sytuacji, kiedy za odsłonięte szyjki zębowe odpowiedzialny jest kamień nazębny, konieczne jest jego usunięcie, dentysta często zaleca specjalne maści, a niekiedy pomocny może okazać się także zabieg skrócenia wędzidełka.

Bardzo ważna w leczeniu odsłoniętych szyjek zębowych jest odpowiednia technika mycia zębów i używane do tego celu produkty. Zęby należy szczotkować delikatnie, używać miękkich szczoteczek, a także past do zębów o niskim współczynniku ścieralności. Ważna jest także zdrowa, sprzyjająca regeneracji dziąseł dieta.

Partnerem artykułu jest dentysta Kraków klinika Dento Centrum.