× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Rehabilitacja po urazie – jak lekarz rehabilitacji pomaga wrócić do sprawności?
Metody leczenia

Rehabilitacja po urazie – jak lekarz rehabilitacji pomaga wrócić do sprawności?

Jesteś po kontuzji i zależy Ci na sprawnym powrocie do formy? Dobrym kierunkiem może być konsultacja u lekarza rehabilitacji medycznej. Specjalista ten pomoże także zaplanować usprawnianie po operacji oraz w przewlekłych dysfunkcjach kręgosłupa, stawów i mięśni. Sprawdź, kiedy przydatna jest konsultacja z lekarzem rehabilitacji i co możesz dzięki niej uzyskać. 

Czym zajmuje się lekarz rehabilitacji medycznej?

Lekarz rehabilitacji zajmuje się planowaniem usprawniania. Zleca on zabiegi fizjoterapeutyczne wspierające powrót funkcji mięśni i stawów po zabiegu lub kontuzji. W chorobach przewlekłych lekarz rehabilitacji proponuje zabiegi mające na celu utrzymanie możliwie najlepszej sprawności u pacjenta lub jej poprawę. 

Jakich pacjentów przyjmuje lekarz rehabilitacji? 

Do lekarza rehabilitacji przychodzą pacjenci po kontuzjach, którzy chcą sprawnie wrócić do aktywności sportowej, zawodowej i codziennej. Podobnie osoby po operacjach (zwłaszcza ortopedycznych). Lekarz rehabilitacji medycznej przyjmuje także pacjentów neurologicznych i osoby z przewlekłymi chorobami (zwłaszcza ze schorzeniami mięśni, stawów i kręgosłupa). Do lekarza rehabilitacji można przyjść także z dzieckiem, które potrzebuje usprawniania (gdyż np. ma wadę postawy ciała lub inne choroby narządu ruchu).

Dowiedz się więcej: Lekarz rehabilitacji Warszawa

Na czym polega konsultacja u lekarza rehabilitacji medycznej? 

Lekarz rehabilitacji wykonać może badanie czynnościowe oraz testy funkcjonalne i sprawdzić zakresy ruchu stawów i kręgosłupa. Może zbadać siłę mięśniową i odruchy. Przeanalizuje przyniesioną dokumentację medyczną (w tym wypisy ze szpitala, np. po zabiegach operacyjnych, od ortopedy – po leczeniu urazów, a także wyniki badań). Na tej podstawie ustali ścieżkę usprawniania. Bezpieczną, a przy tym nastawioną na cele, na jakich pacjentowi zależy. 

Następnie lekarz rehabilitacji dopasuje zabiegi z zakresu fizykoterapii (w tym np. elektroterapii, laseroterapii, magnetoterapii), kinezyterapii (ćwiczeń), terapii manualnej i innych metod

Konsultacja z lekarzem rehabilitacji jest tym bardziej zalecana, jeśli masz dolegliwości ortopedyczne, a przy tym – choroby przewlekłe, które mogą być przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów z zakresu fizykoterapii. Lekarz rehabilitacji dokładnie przeanalizuje sytuację zdrowotną i dobierze takie zabiegi, żeby były bezpieczne dla organizmu. 

Po jakich urazach warto pójść do lekarza rehabilitacji?

Jedną z najpopularniejszych przyczyn, z jakimi można zgłosić się do lekarza rehabilitacji, są stany po kontuzjach. Po zdjęciu unieruchomienia (szyny gipsowej lub ortezy) można zacząć pracować nad odzyskaniem stabilizacji, ruchomości lub siły mięśniowej – wszystko pod kontrolą lekarza rehabilitacji i fizjoterapeuty. Usprawnianie można w niektórych przypadkach zacząć jeszcze w trakcie noszenia szyny lub ortezy. Specjalista może wtedy dostosować możliwe zabiegi (np. pole magnetyczne przez gips, gdy jest problem ze zrostem kostnym) lub ćwiczenia partii ciała nieobjętych unieruchomieniem. 

Najczęstszymi przyczynami zgłaszania się do lekarza rehabilitacji po kontuzjach jest odpowiedni etap leczenia takich urazów jak:

  • złamania (w tym, skomplikowane złamania z utrudnionym zrostem kostnym),
  • zwichnięcia,
  • skręcenia (również nawykowe),
  • naderwania więzadeł i ścięgien,
  • kontuzje sportowe.

Powrót do sprawności po operacji ortopedycznej – rola lekarza rehabilitacji 

Do zabiegów, po których konieczne jest zaplanowanie usprawniania przez lekarza rehabilitacji, należą:

  • endoprotezoplastyka biodra,
  • endoprotezoplastyka kolana,
  • operacje kręgosłupa (takie jak np. microdiscectomia, laminektomia i fuzja kręgosłupa),
  • stan po szyciu więzadeł,
  • operacyjne leczenie skomplikowanych złamań (również z przemieszczeniem),
  • operacje konieczne ze względu na wady wrodzone narządu ruchu (np. korekcja ustawienia stawu lub osi kończyny, wydłużenie kości),
  • korekcje operacyjne skolioz dużego stopnia.

Lekarz rehabilitacji – zlecenie sprzętu rehabilitacyjnego

    Lekarz rehabilitacji medycznej ma możliwość zlecenia środków zaopatrzenia ortopedycznego. Co może zlecić Ci lekarz rehabilitacji? Np. wkładki do obuwia, jeśli jesteś po operacji haluksa lub masz cechy koślawości lub szpotawości stóp. Ortezę (np. kolana, łokcia lub nadgarstka – potrzebną zwłaszcza po urazie lub po operacji). Sznurówkę ortopedyczną lub gorset, jeśli jesteś po operacji kręgosłupa. Lekarz rehabilitacji może doradzić także, jaki sprzęt do ćwiczeń lub sprzęt pomocniczy będzie potrzebny w domu

    Z czego jeszcze można skorzystać podczas konsultacji z lekarzem rehabilitacji? 

    Lekarz rehabilitacji może wystawić receptę. Może np. zalecić preparat wspierający tworzenie się zrostu kostnego (jeżeli jesteś po złamaniu lub zabiegu w obrębie kości, a zrost jest opóźniony). Może doradzić też w sprawie suplementów i leków zażywanych przy zwyrodnieniach stawów i w innych dysfunkcjach ortopedycznych. Specjalista rehabilitacji medycznej może skierować także na inną konsultację lub na badanie. 

    W zależności od dodatkowych kwalifikacji uzyskanych przez lekarza rehabilitacji można w gabinecie skorzystać z różnorodnych metod terapii bólu. Przykładowo, w Centrum Fizjoterapii SPINETIC w Warszawie lekarz rehabilitacji zajmuje się także leczeniem bólu. Wykonuje m.in.:

    • blokadę pod kontrolą USG gałęzi przyśrodkowej nerwu rdzeniowego (u pacjentów z silnym bólem kręgosłupa),
    • blokadę nerwów kolanowych, nadłopatkowych (w bólach barku), unerwiających staw biodrowy
    • iniekcję z osocza bogatopłytkowego (m.in. po urazach ścięgien i mięśni),
    • wlew z lidokainy (w uszkodzeniach nerwów),
    • zastrzyk z kwasu hialuronowego do stawu kolanowego.

    Jeśli chcesz skorzystać z usług lekarza rehabilitacji w Warszawie, który równocześnie zajmuje się leczeniem bólu, umów się online lub zadzwoń: +48 22 150 22 22. 

    Źródło:

    1. https://pacjent.gov.pl/artykul/rehabilitacja-lecznicza