Nie trzeba specjalistycznych badań naukowych, by odkryć, że każdy człowiek wymaga opieki lekarskiej. Opieki na poziomie zadowalającym, w zależności od preferencji i przede wszystkim potrzeb pacjenta. Zarówno ilość lekarzy jak i liczba i rodzaj możliwych do wykonania usług wpływa na wybór odpowiedniego pakietu medycznego (można je dobrać na stronie https://www.medipakiet.pl/). Jakie zalety i wady pojawią się w przypadku wykupienia abonamentu zdrowotnego dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą?
Jednoosobowa działalność gospodarcza także zobowiązuje do opłacania składek. Nie obejmuje jednak ubezpieczenia chorobowego- jest ono dobrowolne. Konieczne jest opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń społecznych- nie tylko tych emerytalnych, ale także zdrowotnych, rentowych i wypadkowych.
Dlaczego pakiet medyczny jest korzystniejszy od usług na NFZ?
Składka na ubezpieczenie zdrowotne standardowo wynosi 9% podstawy wymiaru tej składki. Z doświadczenia jednak wiele osób przekonało się, że lista usług, które obejmuje świadczenie zdrowotne na Narodowy Fundusz zdrowia, nie jest wystarczająca. Biorąc pod lupę chociażby szczepienia ochronne, poradnictwo psychoanalityczne, badanie przewodu pokarmowego z użyciem kapsułki endoskopowej, warto zastanowić się nad pakietem medycznym. Wiele zabiegów stomatologicznych również nie podlega refundacji, a wizytę kontrolną u stomatologa należy odbyć raz na pół roku/ rok. Leczenie ortodontyczne na NFZ obejmuje dzieci do 12. roku życia. Dodatkowo czas oczekiwania na zabiegi nawet w pilnym przypadku może ciągnąć się latami. Niejednokrotnie ten czas był zbyt długi…
Dlaczego lepiej jest zainwestować w pakiet medyczny, skoro są też prywatne doraźne konsultacje?
Jednorazowo konsultacja u lekarza specjalisty może kosztować od niecałych 100 zł do ok. 500 zł. Każde pojedyncze badanie diagnostyczne lub laboratoryjne również ma swoją cenę. Pakiet co prawda jest kosztem okresowym, stałym, ale zapewnia dostęp do specjalistów wielu dziedzin medycyny, badań i analizy w jednej cenie. Niezależnie od ilości pobranych próbek krwi, częstotliwości wizyt u wielu lekarzy w ciągu miesiąca, kwota jest niezmienna. Przykładowo- gdy w czasie jesienno-zimowym trudno było uzyskać szczepienie na grypę- Luxmed miał w zanadrzu dawki dla swoich pacjentów.
Pakiet medyczny można wliczyć w koszty
Pakiet medyczny dla jednoosobowej działalności gospodarczej można wliczyć w koszty, co jest godne podkreślenia. Świadczy o tym art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”. Informacja ta jest potwierdzana przez organy podatkowe.