× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
kolagen
Uroda

Czy kolagen naprawdę działa?

Już po 25 roku życia nasza skóra wykazuje pierwsze oznaki starzenia się. Lekkie zaróżowienia, suchość, cienie i worki pod oczami to najczęstsze sygnały, że kolagen nie jest już tak szybko produkowany przez nasz organizm. Czy istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i zachować młodość skóry nieco dłużej?

Kolagen, jako nasz sprzymierzeniec w walce ze starzeniem się skóry

Kto z nas nie marzy o tym, aby nasza skóra pozostawała w świetnej formie przez długi czas? Nikt nie lubi spoglądać w lustro i dostrzegać upływu czasu w postaci zmarszczek i utraty jędrności skóry. Wraz z rozwojem dziedziny nauki, jaką jest kosmetologia mamy coraz więcej możliwości, aby znacznie spowolnić ten proces. Jednak zacznijmy od tego, co jest przyczyną starzenia się skóry?

Na starzenie się skóry wpływają czynniki związane z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi tzw. endogenne oraz czynniki związane z naszym trybem życia, czyli egzogenne. Na genetykę nie mamy niestety wpływu, jednak możemy kontrolować czynniki związane z naszym codziennym funkcjonowaniem. Do najważniejszych należy nasza dieta, stosowanie używek, takich jak papierosy i alkohol oraz zabiegi pielęgnacyjne. Ogromne znaczenie ma także ochrona naszej skóry przed słońcem, które w znacznej mierze wpływa na przyspieszenie procesów starzenia się skóry.

Starzenie się skóry może zauważyć w trzech obszarach:

  • Zmniejszenie gęstości skóry
  • Zanik tkanki tłuszczowej i mięśni
  • Opadanie skóry, spowodowane działaniem grawitacji

Co zatem możemy zrobić, aby spowolnić proces starzenia? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zdrowy tryb życia. Zbilansowana dieta, bogata w wartości odżywcze wpłynie pozytywnie na wygląd i kondycję naszej skóry i mięśni. Dodatkowo warto regularnie pielęgnować skórę stosując kremy bogate w sprawdzone składniki przeciwstarzeniowe, np. kolagen. Dodatkowo powinniśmy zrezygnować z używek. Alkohol i papierosy znacznie wpływają na pogorszenie kondycji skóry.

Jaki kolagen wybrać?

Jednym z czynników, który wpływa na starzenie się skóry, jest utrata kolagenu. Kolagen to jedno z najważniejszych białek w naszym organizmie. Pełni funkcję łącznika komórek skóry i kości, tworząc z nich tkanki i narządy. Za sprężystość skóry odpowiadają natomiast włókna kolagenowe, które są tworzone przez białka kolagenowe. Charakteryzuje je duża odporność na rozciąganie, z tego powodu są podstawowym budulcem skóry, tkanki chrzęstnej oraz ścięgien.

Z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu. Włókna kolagenowe staja się coraz słabsze i z tego powodu nasza skóra z wiekiem traci swoją sprężystość. Aby przeciwdziałać tym procesom, warto stosować kuracje mające na celu uzupełnienie kolagenu. Możemy wspomóc nasz organizm w produkcji kolagenu, dbając o to, aby nasza dieta była bogata w miedź oraz witaminy A, C, E, które uczestniczą w syntezie kolagenu. Kolagen znajdziemy także w takich produktach spożywczych, jak żelatynie, galaretkach i podrobach.

Możemy również zażywać suplementy diety bogate w kolagen. Wpływają na poprawę elastyczności skóry i jej ogólną kondycję. Bardzo popularne stały się preparaty, które można zażywać w postaci shotów. Jedna porcja dostarczy nam optymalną ilość kolagenu potrzebnego do poprawy struktur włókien kolagenowych. Aby kuracja była skuteczna, należy zachować regularność w ich przyjmowaniu. Producenci zalecają również przeprowadzanie dłuższych kuracji, trwających około miesiąca.

Kolagen dostępny w suplementach diety jest pozyskiwany z tkanek łącznych zwierząt. Dzięki czemu jest on podobny w budowie do kolagenu ludzkiego. Niemniej kolagen pozyskiwany od zwierząt nie jest w całości absorbowany przez nasz organizm. Dlatego producenci często rozbijają białka kolagenowe na mniejsze cząstki peptydy lub aminokwasy, aby zoptymalizować ich wchłanianie. Producenci suplementów bogatych w kolagen prześcigają się, w przygotowaniu produktów na bardzo wysokim poziomie. Wybór więc możemy oprzeć na własnych preferencjach, łatwości zażywania oraz dodatkowych składnikach odżywczych, które często możemy znaleźć w składzie suplementów bogatych w kolagen.