× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zdrowy tryb życia
Dieta

Dieta i ruch podstawą zdrowego organizmu

Średnia życia ulega wydłużeniu wraz z postępem nauki i medycyny, ale jednocześnie z roku na rok wzrasta liczba chorób cywilizacyjnych na które cierpi społeczeństwo. W dzisiejszych czasach ogromnym problemem są choroby związane bezpośrednio z żywieniem takie jak nadwaga, otyłość, ale także zaburzenia odżywiania, anoreksja, bulimia czy też napadowe objadanie się. Schorzenia te mogą bezpośrednio prowadzić do rozwoju chorób metabolicznych, jak i powodować depresję.

Z drugiej strony borykamy się również z chorobami mającymi swoje źródło w niepełnowartościowym żywieniu i jedzeniu produktów wysoce przetworzonych i modyfikowanych. Niektóre substancje wykorzystywane w procesach produkcyjnych mogą stanowić przyczynę rozwoju nowotworów. Do żywności rakotwórczej zaliczamy między innymi: alkohol, czerwone mięso, potrawy grillowane, ryby hodowlane, produkty wędliniarskie i rafinowany biały cukier. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowej żywności, przeczytaj artykuły dostępne na https://dietly.pl/blog.

Jesteś tym co jesz

Czasami w życiu codziennym łatwo zapomnieć, że sposób w jaki się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować młodość, sprawność umysłową i fizyczną oraz atrakcyjność i siłę witalną, musimy zadbać o to sami każdego dnia. Podstawą zdrowego stylu życia jest oczywiście dieta. Ważne jest aby na co dzień wybierać produkty nisko przetworzone, opierać swój jadłospis o artykuły pochodzące z bezpiecznego źródła, jeść regularnie i różnorodnie.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy również spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Są one źródłem wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Należy jednak pamiętać, że nasz organizm potrzebuje wszystkich trzech makroskładników- białka, węglowodanów i tłuszczy. Jeśli mamy problem z odpowiednim zbilansowaniem diety warto jest zasięgnąć porady dietetyka, lub opierać się na gotowych jadłospisach przez niego ułożonych. 

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna i sport są niezwykle ważnym elementem poprawiającym jakość życia i przede wszystkim są podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia, kondycji i prawidłowego rozwoju organizmu. Według WHO nasze minimum tygodniowe to 150 minut aktywności fizycznej. Eksperci radzą, że nawet umiarkowana intensywność i długość wykonywanego ruchu jest dla nas bardzo wartościowa.

Ważne, żeby wybierać sporty, które dodatkowo sprawią nam przyjemność i będą mieć korzyść nie tylko na polu fizycznym ale też psychicznym. Co da nam regularnie ćwiczenie? Poprawę kondycji, zwiększenie wydolności układu sercowo- naczyniowego, obniżenie ciśnienia tętniczego. Zadziała też korzystnie na naszą sylwetkę oraz pomoże w uregulowaniu przemiany materii.

Odnośnie zdrowego trybu życia zostały przygotowane profesjonalne materiały informacyjne: https://dietly.pl/blog/kategoria/zdrowy-tryb-zycia.