× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
mężczyzna
Porady

Dlaczego warto wykonać badanie nasienia?

Wiele par, choć jest gotowa na dziecko, niestety nie może spełnić swoich marzeń o posiadaniu potomstwa. Wielokrotne starania bowiem często kończą się niepowodzeniem. Oczywiście jest to sytuacja trudna, jednak stałe niepowodzenia w staraniu się o dziecko, mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach. Wobec tego panowie powinni w tym momencie zdecydować się na badanie nasienia. Oczywiście może być to dla mężczyzn kłopotliwe i problematyczne, jednak dostarczy odpowiedzi na wiele pytań. Wobec tego, dlaczego warto wykonać badanie nasienia?

Badanie nasienia, a niepłodność u mężczyzn

Warto, by panowie regularnie wykonywali badanie nasienia oraz plemników. Niemniej jednak wielu panów nie widzi takiej potrzeby, do momentu kiedy pojawiają się pierwsze problemy. Okazuje się, że bardzo często przyczyna niepłodności leży właśnie po stronie mężczyzn. Niepłodność obecnie dotyka około 45% światowej populacji męskiej- jak wskazuje Światowa Organizacja zdrowia. Co ciekawe, pary, które starają się o dziecko i doświadczają niepowodzeń, w większości przypadków, mogą obwinić tak zwany czynnik męski. Panowie poddają się badaniu nasienia dopiero w momencie, kiedy po wielu latach starania o dziecko, dalej kończy się to niepowodzeniem. Okazuje się, że wczesna profilaktyka niepłodności, daje jednak szanse na zredukowanie problemu.

Badanie nasienia- krępująca konieczność u mężczyzn

Tak naprawdę lekarze i specjaliści zalecają panom- szczególnie tym, którzy skończyli 40 rok życia- by regularnie badali swoje nasienie. Co więcej panowie, którzy nie stronią od używek i nałogowo palą papierosy, również powinni się na to zdecydować. Toksyczne substancje bowiem bardzo często doprowadzają do uszkodzenia DNA plemników i w konsekwencji do bezpłodności. Niemniej jednak panowie czują się wizytą w poradni niezwykle skrępowani i zakłopotani. Do ich obaw należy chociażby:

  • wstyd przed rozmową z personelem
  • krępujące oddanie nasienia
  • obawa przed wynikami

Bardzo często panowie błędnie utożsamiają sprawność seksualną właśnie z płodnością. Niemniej jednak powinni oni wiedzieć, że sprawność seksualna, nawet na najwyższym poziomie, nie świadczy o tym, że mężczyzna zdolny jest do prokreacji.

Jak przebiega badanie nasienia?

Badanie nasienia w Łodzi  trwa tak naprawdę jedynie chwilę. Panowie oddają nasienie do pojemnika, po czym jest ono wysyłane do laboratorium. Następnie sprawdzana jest jakość, liczba, a także aktywność plemników i porównywana jest ona z normami ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia. Wyniki są następnie konsultowane z pacjentem.