× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
ciąża
Macierzyństwo

Jak przyszła mama powinna dbać o zdrowie?

Czas przygotowań do ciąży oraz jej trwania to szczególnie ważny okres w życiu każdej kobiety. Oprócz cieszenia się nim, warto także pamiętać o tym, że konieczne jest zadbanie o zdrowie swoje i maluszka. Gdzie znaleźć można wartościowe porady zdrowotne dla wszystkich mam? Jak zatroszczyć się o siebie przed i w czasie ciąży?

Gdzie szukać porad zdrowotnych dla przyszłych mam?

Dbanie o swoje zdrowie w okresie rozrodczym znacząco wypływa na łatwość zajścia w ciążę, jak i jej utrzymania, a także zdrowie dziecka. W związku z tym wiele kobiet próbuje szukać wartościowych porad w tym zakresie. Gdzie najlepiej to robić? Bardzo dobrym źródłem wiedzy bez wątpienia jest Internet, jednak należy pamiętać, by wybierać sprawdzone serwisy. Zdrowie mamy opisują poradniki na www.maxmama.pl, znaleźć można tam także szereg porad związanych z dzieckiem, dlatego stanowi kompleksowe źródło wiedzy dla przyszłych rodziców. Ponadto w sieci znaleźć można inne strony parentingowe, które poruszają kwestie samopoczucia mamy i maluszka.

Kolejnym z cennych źródeł wiedzy jest literatura. Na rynku oferowane jest wiele książek związanych ze zdrowiem matki, poradami jak o siebie dbać oraz w jaki sposób przygotować się do nowej roli w życiu. Warto porozmawiać także ze swoim lekarzem, który posiada nie tylko wiedzę medyczną, ale i tę na temat aktualnego stanu zdrowia pacjentki.

Na samym końcu warto wspomnieć, że wiele kobiet decyduje się na czerpanie wiedzy z forów i grup w social media, jednak należy pamiętać, że odpowiedzi udzielane są tam na podstawie osobistych doświadczeń, a jak wiadomo, każdy organizm jest inny, podobnie jak ciąża.

Jak przygotować się do ciąży?

Natura działa w ten sposób, że w ciążę można zajść bez zaawansowanych przygotowań – właśnie w ten sposób robi to wiele kobiet. Warto jednak wiedzieć, że planując dziecko, należy zadbać o siebie, swój stan zdrowia. Przede wszystkim przydatne jest przyjmowanie kwasu foliowego lub jego pochodnych co najmniej pół roku przed planowaną ciążą. Bardzo ważne są także wizyta u dentysty (próchnica bywa powodem przedwczesnych porodów) oraz endokrynologa – konieczne jest sprawdzenie funkcjonowania tarczycy, ponieważ jej nieprawidłowe funkcjonowanie zwiększa ryzyko powikłań.

Przed ciążą przydatne bywa sprawdzenie statusu odporności na tzw. dziecięce choroby zakaźne,

wykonanie badania w kierunku nowotworów, które najczęściej dotykają kobiety, skontrolowanie statusu chorób zakaźnych, takich jak: toksoplazmoza oraz cytomegalia, a także żółtaczka typu B i C, WR, wirus HIV. Często zaleca się także wykonanie badania USG narządów rozrodczych.

Jak dbać o zdrowie w czasie ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak dbać o siebie w czasie ciąży, by nie tylko zapewnić zdrowie maluszkowi, ale i czuć się możliwie najlepiej. W pierwszym trymestrze bardzo ważne są: zadbanie o pełnowartościową, zdrową dietę, optymalna podaż płynów oraz zrezygnowanie z używek i zniwelowanie ilości wypijanej kawy. Warto unikać eksperymentowania z kosmetykami oraz zabiegami kosmetycznymi, ponieważ skóra jest wyjątkowo wrażliwa na podrażnienia i alergie. Nie należy jednak zapominać o regularnej pielęgnacji. Warto wdrożyć aktywny wypoczynek – bardzo dobrze sprawdzą się spacery, jak i ćwiczenia dla przyszłych mam (zajęcia często odbywają się w klubach fitness i pozwalają na przygotowanie mięśni do porodu). W czasie ciąży należy także postarać się mniej stresować, ponieważ stan emocjonalny matki przekłada się na dziecko.