× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
konsultacja online
Informacje

Jak wygląda e-wizyta, konsultacja z lekarzem online?

Zarówno lockdown wymuszony pandemią koronawirusa, jak i ogólnie zmiany zachodzące w społeczeństwie dzięki cyfryzacji, sprawiły, że z chęcią zaczęliśmy korzystać z telefonicznych porad lekarskich oraz tych udzielanych online. Jak one wyglądają?

Jak wygląda konsultacja z lekarzem online?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wiele zależy od tego, jakiego lekarza się wybierze i jak dokładnie się będzie z nim komunikować. Na stronie porady-online.pl/kategoria-porad/lekarz-porady-online można znaleźć poradniki, w których opisane jest, jak wyglądać mogą takie wizyty lekarskie online. Najczęściej jednak odbywają się w formie czatu na żywo.

Takie wizyty online u lekarza generalnie nie powinny się różnić zbyt wiele od tych tradycyjnych. Lekarz podczas e-wizyty przeprowadza wywiad z pacjentem. Niestety nie jest możliwe poddanie się badaniu. Lekarz może bazować tylko na informacjach przekazanych przez chorego, który opisuje swoje objawy. Bywa, ze diagnozę ułatwiają zdjęcia lub obraz na ekranie komputera, jeśli jest to np. wysypka lub inny objaw skórny.

Oczywiście to nie jest tak, że lekarz zawsze będzie bazował tylko na konsultacji online. Jeśli uzna, że konieczne jest badanie fizykalne, wówczas może je zaproponować. Telemedycyna jest świetnym nowoczesnym narzędziem, ale nie zawsze może zastąpić wizytę w gabinecie lekarskim. To samo tyczy się badań. Lekarz na podstawie wywiadu online może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, by mieć pełniejszy obraz.

Warto wiedzieć, że lekarz po wizycie online może wystawić pacjentowi e-Receptę, e-Skierowanie lub e-Zwolnienie. Takie udogodnienie sprawia, że jeśli jest to wizyta kontrolna lub diagnoza na odległość jest możliwa, w pełni udaje się online załatwić wszystkie sprawy.

Jak umówić e-wizytę u lekarza?

A jak w ogóle wyszukać lekarza, który przyjmuje online? Co zrobić, by umówić się na e-wizytę? Jest na to kilka sposobów. Zdarza się, że przychodnie, do których się przynależy w ramach podstawowej opieki, a także poradnie specjalistyczne, mają również w swojej ofercie tego typu możliwości. Wówczas wystarczy skontaktować się z placówką medyczną i przekazać prośbę o e-wizytę.

Częściej jednak z możliwością konsultacji lekarskiej online spotykamy się w ramach prywatnych klinik. Do wyszukania lekarzy, którzy oferują e-wizyty służą specjalnie w tym celu stworzone serwisy internetowe, a nawet aplikacje na smartfony. Wystarczy wybrać specjalistę, którego chce się poprosić o konsultację i zaznaczyć, że chce się skorzystać z e-wizyty. Te najczęściej odbywają się za pośrednictwem popularnych aplikacji do czatu, a nawet – video rozmów, jakie są możliwe w niektórych telefoniach komórkowych.

Okazuje się więc, że aby odbyć wizytę lekarską online, nie trzeba mieć nawet komputera z dostępem do internetu, ale wystarczy sam smartfon. Dzisiaj ma go większość z nas.

Jacy lekarze oferują konsultacje online?

A do jakiego lekarza można udać się na e-wizytę? Czy tylko specjaliści przyjmują w ten sposób? Generalnie nie ma żadnych ograniczeń. Można skorzystać w ten sposób z porad każdego lekarza, choć nie zawsze taka forma będzie właściwa. Jeśli jest to wizyta kontrolna, czy po prostu chce się coś skonsultować, np. wyniki badań lub poprosić o receptę czy skierowanie, wówczas e-wizyta może być wystarczająca.

Warto wiedzieć, że konsultacje online oferują głównie lekarze z prywatnych praktyk, w tym oczywiście lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Zdecydowanie trudniej jest skorzystać z takich usług w ramach ubezpieczenia. A do kogo można udać się na konsultację online? Na pewno przyjmują tak psychologowie, psychiatrzy, endokrynolodzy, diabetolodzy, alergolodzy, neurolodzy, dietetycy i wielu, wielu innych specjalistów.