Leczenie ortodontyczne to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu. Wady zgryzu mogą się łączyć z licznymi implikacjami takimi jak bóle głowy, czy bóle stawowo-żuchwowe, a nawet szumy uszne. Zazwyczaj ortodoncja kojarzy się z metalowymi szynami, klamrami i mało przyjemnym doświadczeniem. Jednak nowoczesne metody ortodoncji z zastosowaniami wkładek Invisalign, całkowicie się różnią od tego wyobrażenia.
Nowoczesna ortodoncja – bez klamer i drutów
- Leczenie ortodontyczne – kiedy jest potrzebne
- Nowoczesne metody ortodontyczne – Invisaglin
- Przygotowanie do leczenia ortodontycznego nowoczesnymi metodami
Kiedy należy wybrać się do ortodonty?
Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Niekiedy są one widoczne i nie pozostawiają wątpliwości, że pacjent wymaga fachowej opieki. Nie każda wada musi być jednak tak oczywista. Często o problemach ze zgryzem świadczą inne objawy np.:
- bóle głowy;
- szumy uszne;
- bóle w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych;
- nieprawidłowe zamykanie ust;
- nawracające choroby przyzębia;
- zaburzenia słuchu i równowagi.
W przypadku dzieci wskazówkami do leczenie ortodontycznego są między innymi:
- spanie z otwartą buzią;
- chrapanie;
- zgrzytanie zębami;
- ssanie kciuka;
- wada wymowy
- asymetria twarzy.
Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do szybszego wypadania zębów, poważnych problemów logopedycznych, czy zmian w rysach twarzy.
Invisalign – czym charakteryzuje się nowoczesne leczenie ortodontyczne
Wielu pacjentów obawia się leczenia ortodontycznego. Wielomiesięczne noszenie klasycznego aparatu ze stalowymi łukami i klamrami kojarzy się z czymś uciążliwym i mało komfortowym.
Nowoczesne metody ortodoncji oferują obecnie, specjalistyczne nakładki Invisalign https://smilesclinic.pl/invisalign-przezroczyste-nakladki-prostujace-zeby/. Są to przezroczyste, silikonowe nakładki, które korygują wady zgryzu. Zasada ich działania opiera się na wywieraniu kontrolowanego nacisku na poszczególne zęby, dzięki czemu powoli i stopniowo się przemieszczają. Nakładki mają gładką powierzchnię z jednej i drugiej strony, dzięki czemu nie ma obawy, że dojdzie do urazów błony śluzowej jamy ustnej. Tego typu aparat ortodontyczny ułatwia utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ani nie wymaga stosowania odpowiedniej diety, która przy klasycznych aparatach bywa niezbędna.
Nakładki Invisalign dedykowane są zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Szczególnie najmłodsi dzięki takim nakładkom czują się komfortowo i nie ma obawy, że może dojść do urazu np. podczas intensywnej zabawy.
Dodatkową zaletą jest fakt, że nakładki można swobodnie zmieniać i nakładać samemu, co ogranicza ilość wizyt u stomatologa. Samo leczenie zaś jest krótsze niż przy zastosowaniu klasycznych aparatów ortodontycznych.
Jak wygląda przygotowanie pacjenta do leczenia ortodontycznego metodą Invisalign?
Invisalign może być stosowany do leczenia różnych wad zgryzu. Bardzo istotne znaczenie ma odpowiednie zaplanowanie leczenia. W tym celu stomatolog ocenia stan jamy ustnej oraz stopień wad zgryzu u pacjenta. W następnej kolejności wykonywane są badania obrazowe:
- RTG pantomograficzne;
- RTG czaszki boczne,
- Fotografie wewnątrz i zewnątrzustne
- Skany wewnątrzustne.
Wszystkie badania służą do przygotowania modelu 3D, który stanowi podstawę do opracowania indywidualnego planu leczenie i zakresu przesunięć zębów, czasu trwania leczenia oraz ilości potrzebnych do tego celu nakładek. Nakładki są opracowywane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
Pojedyncza nakładka jest stosowana przez około 1-2 tygodnie, potem używa się kolejnej, dzięki czemu dochodzi do mikro przesunięć i zmiany ustawienia zębów. W kontrolowaniu czasu zmian poszczególnych nakładek służy specjalna aplikacja. Dzięki samodzielnym zmianom nakładek, wizyty u specjalisty są ograniczone. Czas pełnego leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju wad zgryzu, średnio szacowany jest na około 18 miesięcy.