× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
aparat na zęby
Jama ustna

Jak dobrze przygotować się na założenie aparatu na zęby?

Moment, w którym otrzymujemy zalecenie założenia aparatu na zęby może być dla nas stresujący. Z jednej strony zależy nam przecież na uzyskaniu jak najładniejszego i zdrowego uśmiechu – ale będziemy zmuszeni faktycznie nosić aparat, który utrudnia codziennie życie. Jeżeli nie mamy pojęcia o tym, jak w ogóle wygląda funkcjonowanie z aparatem ortodontycznym to może nam się faktycznie wydawać, że od teraz wszystko będzie trudniejsze. Nie musi jednak wcale tak być. 

Owszem, będzie to na pewno dla nas duża zmiana i możemy spodziewać się reakcji otoczenia – nie musi ona być jednak negatywna. Być może będziemy wyglądać z aparatem bardzo dobrze, a jego niewielkie wady będą dla nas ledwo zauważalne. Najważniejsze jest dobre przygotowanie się na moment założenia aparatu – warto zadać wcześniej wszelkie interesujące nas pytania i zebrać informacje. Znalezienie opinii osób, które mają doświadczenie z noszeniem aparatu nie powinno sprawić nam żadnego problemu. 

Negatywne aspekty noszenia aparatu 

Na początek warto wspomnieć o wymienionych już wcześniej kwestiach estetycznych – aparat zmienia nasz wygląd i powoduje, że stajemy się bardziej charakterystyczni. Dla niektórych będzie to dobra cecha, a dla innych powód do większego stresu. Kolejną sprawą jest czyszczenie takiego aparatu. Nie wystarczy tutaj tylko zwykłe szczotkowanie zębów tak jak w przypadku jego braku – musimy skorzystać z pomocy specjalnej szczoteczki, która dokładnie czyści przestrzeń znajdującą się pod aparatem. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać to możemy spodziewać się późniejszych problemów z próchnicą w tych właśnie miejscach. 

Kolejnym słabym punktem aparatów ortodontycznych są ich ostre elementy, które mogą kaleczyć wnętrze jamy ustnej – najczęściej są to policzki i wargi. Choć nie powinno do tego dochodzić przez cały czas – na początku takie podrażnienia mogą być bardzo uciążliwe i utrudniać normalne jedzenie. Kłopoty ze spożywaniem stałych pokarmów mogą wiązać się również z przemieszczaniem się zębów, które będzie powodowało dyskomfort. Czasami po zakończeniu leczenia może również okazać się, że było ono niewystarczające, a nasze zęby powrócą do swojego uprzedniego stanu. 

Pozytywne aspekty 

Odpowiednio przeprowadzone leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego powinno skutkować poprawą zgryzu oraz wyglądu zębów pacjenta. Z całą pewnością wpłynie to pozytywnie na jego samoocenę i pomoże uniknąć późniejszych problemów z uzębieniem. Najlepiej założyć aparat jak najwcześniej jest to możliwe. Dlatego warto zaufać specjalistom. Polecamy stomatologów z gabinetu Er-dental na Bielanach w Warszawie.