× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Macierzyństwo
Macierzyństwo

Pierwsze dni noworodka w domu – co powinna wiedzieć młoda mama?

Każda z nas, chce być dobrą mamą dla swoich dzieci. To naturalne. Ciągle zastanawiamy się nad tym, jak “jak być dobrą mamą?” i “czy jestem dobrą mamą?” 

To naturalne, że martwimy się o nasze dzieci. I za każdym razem, gdy jedno z nich robi coś złego, zadajemy sobie pytanie, czy zrobiliśmy coś, aby spowodować to zachowanie. W tych czasach również możemy się zastanawiać się, “czy jestem dobrą mamą?” Szczególnie trudne jest to wówczas, gdy na świat przychodzi nasze pierwsze dziecko. Maluszek może wiele zmienić, nie tylko w życiu samej kobiety, ale rodziców i całej rodziny.  Co powinna wiedzieć młoda mama? Podpowiadamy! 

W chwilach niepewności łatwo jest nam zacząć przesadzać z tym, że wszystko zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle należymy do dobrego klubu mamusi!   

Jak przygotować się na narodziny dziecka? 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dobrze jest przygotować kilka notatek, które powiedzą Twojej położnej, jaki rodzaj porodu chciałabyś przeprowadzić. Zapisz, jakiego rodzaju znieczulenie w bólu chcesz, a także, czy ważne jest, abyś miała dziecko przy sobie bezpośrednio po porodzie. 

Twój plan porodowy musi być elastyczny, na wypadek, gdyby Twoje preferencje lub okoliczności zmieniły się w danym dniu. Może on być jednak niezwykle przydatnym pomocnikiem dla Ciebie, Twojego partnera i zespołu, który się Tobą opiekuje. 

Pierwsze kilka tygodni z dzieckiem może być przytłaczające. Jeśli masz szczęście, że masz przyjaciół lub krewnych, którzy chcą Ci pomóc, warto przed porodem porozmawiać o szczegółach. Na przykład, czy w ciągu pierwszych kilku tygodni będziesz ich potrzebować więcej, czy też dopiero po zakończeniu urlopu ojcowskiego Twojego partnera? 

Jeśli rozważasz skorzystanie z płatnej pomocy, np.. opiekunki do starszego dziecka, możesz to zorganizować z wyprzedzeniem.  

Przed porodem wybierz także lekarza, który będzie opiekował się maluszkiem i dbał o jego prawidłowy rozwój. Skorzystaj z porad znajomych rodziców i wybierz lekarza doświadczonego, z odpowiednim podejściem do dzieci. Ważne także, by lekarz miał dostęp do najlepszego sprzętu, takiego jak stetoskop internistyczny czy Littmann Classic III. Wówczas będziesz miała pewność, że dziecko jest w najlepszych rękach.  

 Co powinna wiedzieć świeżo upieczona mama? 

Wiele z nas zastanawia się, jaka powinna być dobra matka i jakie ma cechy? 

Po pierwsze, kiedy mówimy o tym, co jest dobrą matką, musimy zdać sobie sprawę, że to nie oznacza doskonałości! Żadna mama nie jest doskonała, ani my naprawdę nie chcemy być doskonali, prawda? 

Dobra matka stara się być najlepsza, jaka może być. W trakcie swojej podróży macierzyńskiej popełnia błędy, przyznaje się do nich, a następnie przemyśliwuje się i próbuje ponownie. To jest piękno tego, jak być dobrą mamą, ona po prostu stara się być najlepszą, jaka może być.  

Dobra mama jest bezinteresowna, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że potrzebuje “czasu dla siebie”, by chwilę odpocząć i z podwojoną energią móc wrócić do codziennych obowiązków.  

Dobre mamy uczą swoje dzieci odróżniania dobra od zła, nawet gdy jest to trudne. Są dla swoich dzieci, kiedy najbardziej ich potrzebują, ale jednocześnie przygotowują je do samodzielnego pokonywania przeciwności, kiedy będą gotowe.