× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Rola kwasu hialuronowego w codziennej pielęgnacji skóry
Porady

Rola kwasu hialuronowego w codziennej pielęgnacji skóry

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Niestety z wiekiem go ubywa. W skórze 40-latki jest o połowę mniej kwasu hialuronowego niż w skórze 20-latki. Bez wątpienia jest to organiczny związek chemiczny, który pozwala zachować nam młodość. Warto poznać jego rolę w naszym organizmie.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym? 

Kwas hialuronowy doskonale nawilża  naszą skórę i zapobiega odwodnieniu. Wiąże cząsteczki wody i należy wiedzieć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże 1000 cząsteczek wody. Dzięki kwasowi hialuronowemu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Ze względu na ubytek kwasu hialuronowego wraz z wiekiem, jego dostarczanie staje się niezbędne, by skóra mogła zachować młody wygląd na dłużej. Redukuje drobne zmarszczki, ale i przebarwienia. Poprawia wygląd cery i ją wygładza. Dzięki zawartości kremu hialuronowego w kosmetykach można przeciwdziałać przesuszeniu skóry.        

Jakie wyróżniamy rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetykach? 

Skoro już wiadomo, że warto stosować kwas hialuronowy na skórę, to warto dowiedzieć się więcej na temat rodzajów tego związku organicznego. Otóż wyróżniamy kwas hialuronowy małocząsteczkowy, który głęboko wnika w strukturę skóry, a także postać średniocząsteczkową i wielkocząsteczkową. Jeśli chce się zapobiegać przesuszeniu skóry na dłużej, to należy sięgać po te produkty, które zawierają małocząsteczkowy kwas hialuronowy.     

Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji 

Jeżeli Wasza skóra jest często przesuszona i ziemista, to kwas hialuronowy powinien stać się podstawą Waszej pielęgnacji. Na pewno należy ją rozpocząć od gruntownego oczyszczenia skóry i już tutaj można sięgnąć po produkt, który go zawiera. Mowa o płynie micelarnym. Poza micelami może mieć w swoim składzie właśnie kwas hialuronowy. Dogłębnie oczyści skórę i pozostawi uczucie odświeżenia. Do tego ma neutralne pH, w związku z tym nie trzeba sięgać już po tonik, by przywrócić skórze równowagę. Raz w tygodniu warto wykonywać peeling enzymatyczny, który sprawdzi się do każdego typu cery, nawet tej wrażliwej. W swoim składzie może mieć choćby kwas hialuronowy i mocznik albo enzymy roślinne. Na co dzień warto wybrać serum na dzień z glukozaminoglikanem. Będzie wypełniać drobne zmarszczki i nawilżać skórę. Ponieważ kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry można go łączyć z wieloma substancjami, choćby niacynamidem czy witaminą C. Nie należy go jednak stosować po olejowaniu, gdyż wtedy nie może przeniknąć przez skórę. Jeżeli skóra nie jest bardzo przesuszona, to zamiast serum, można wybrać krem z kwasem hialuronowym. Generalnie powinien towarzyszyć codziennej rutynie pielęgnacyjnej przez cały dzień. Warto podkreślić jego niebagatelną rolę dla kondycji i zdrowia włosów. Na suche włosy czy takie zniszczone zabiegami koloryzacji można stosować właśnie kwas hialuronowy. 

Warto również zwiększać ilość kwasu hialuronowego w organizmie poprzez odpowiednią dietę. Należy wiedzieć, że pokarmy, które są bogate w fitoestrogeny zwiększają jego poziom. Należą do nich soczewica, fasola, ale i soja czy napoje sojowe Także te produkty, które zawierają flawonoidy wpływają na zwiększenie jego ilości. Wśród nich można wymienić owoce cytrusowe, pomidory, cebulę, brokuły. Należy też sięgać po zielone i czerwone warzywa bogate w antyoksydanty.