× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Jak złagodzić objawy?
Choroby skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Jak złagodzić objawy?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry. Jest niezwykle uciążliwa, a jej pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym. Nic więc dziwnego, że ta dermatologiczna przypadłość spędza sen z powiek tysięcy rodziców. Jeśli Twój maluch jest marudny, ciągle się drapie, a jego skóra łuszczy mimo prawidłowej pielęgnacji, sprawdź, jak złagodzić objawy AZS!

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry?

Pewnie nie raz przeszło Ci przez myśl, czym jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Nic dziwnego, w wieku niemowlęcym skóra dziecka jest dużo delikatniejsza, przez co bardziej podatna na podrażnienia. Oznacza to, że na jej powierzchni mogą wystąpić różne zmiany, które czasem bardzo trudno zidentyfikować.

AZS to choroba zapalna skóry. Jej głównym objawem jest świąd, zaczerwienienie i rozdrażnienie malucha. W kolejnym stadium choroby na skórze mogą pojawić się grudki, strupy oraz nadżerki, a także rumień czy pęcherzyki. Jeśli któryś z tych objawów Cię zaniepokoił, koniecznie udaj się do lekarza na konsultacje. Wykona on odpowiednie badania i da wskazówki, jak postępować z wrażliwą skórą dziecka.

Codzienna pielęgnacji skóry dziecka z AZS

Najważniejsze w codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej atopowym zapaleniem jest nawilżanie. Regularnie stosuj krem lub maść, aby utrzymać skórę twojego niemowlęcia dobrze nawilżoną. Wybieraj produkty o łagodnych składnikach, odpowiednich dla wrażliwej skóry niemowlęcej. Najlepiej sięgaj po dedykowane dla atopowców kosmetyki na bazie łagodnych ekstraktów pochodzenia naturalnego.

Staraj się również unikać potencjalnych czynników wywołujących objawy AZS, takich jak dym papierosowy, sierść zwierząt, pyłki roślin, proszek do prania, czy niektóre tkaniny. Ubieraj dziecko odpowiednie do temperatury, również w domu. Nie możesz dopuścić do jego przegrzania, gdyż może to nasilić objawy choroby. Pamiętaj też, by kąpać je w letniej wodzie. Gorące kąpiele również mogą spowodować zwiększone swędzenie i zaczerwienienie wrażliwej skóry dziecka.

Wybieraj miękkie, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, które nie podrażnią delikatnej skóry. Wręcz unikaj ubranek z domieszką poliestru czy innych nieoddychających tkanin. Dla Twojego malucha najlepsza będzie bawełna, len i bambus.

Czym się kierować, wybierając kosmetyki do skóry atopowej dla niemowląt?

Skup się na produktach, które mają właściwości nawilżające i wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. Szukaj kremów, maści lub balsamów, które są bogate w naturalne oleje, masła shea, glicerynę i ceramidy. Unikaj produktów zawierających agresywne substancje chemiczne, sztuczne barwniki, zapachy i konserwanty, które mogą podrażniać skórę.

Koniecznie przeczytaj etykietę takiego kosmetyku. Upewnij się, że przeznaczony jest on do stosowania u niemowląt z wrażliwą skórą lub po prostu wybierz preparat przeznaczony dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Na rynku dostępne jest wiele takich produktów. Postaraj się więc wybierać mądrze, analizując dokładnie składy.

Pamiętaj też, że jeden kosmetyk nie zawsze będzie dobry dla wszystkich. Nawet jeśli przyjaciółka poleciła Ci najlepszy krem, który sprawdził się u jej pociechy, nie oznacza to, że tak samo zadziała na skórę Twojego dziecka. Jeśli wprowadzasz nowość do pielęgnacji skóry, zrób test. Niewielką ilością kosmetyku posmaruj skórę w dobrze widocznym miejscu i odczekaj 48 godzin. Jeśli do tego momentu nie wystąpią objawy alergiczne, możesz spróbować z kosmetykiem na całym ciele.