× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
usuwanie ósemek
Jama ustna

Usuwanie ósemek – czyli zabieg, którego boją się wszyscy

Bardzo bolesna procedura usuwania zębów mądrości to zabieg, o którym słyszał chyba każdy. Nikt nie chce musieć z niego skorzystać, ale większość ludzi będzie do tego zmuszona na pewnym etapie swojego życia – czy tego chce czy nie. Nieprawdą jest jednak to, że w każdym przypadku jest on bolesny i wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi powikłaniami. Może się zdarzyć, że faktycznie proces rekonwalescencji będzie długotrwały i trudny – ale wszystko zależy od sytuacji. 

Największy problem z ósemkami polega na ich umiejscowieniu i tym, że trudno jest cokolwiek z nimi zrobić. Pacjent ma problemy z ich czyszczeniem, a lekarz ma utrudnioną drogę do ich usunięcia. Można więc przyznać, że są one wyjątkowo nie lubiane przez obie strony.  

Dlaczego zęby mądrości sprawiają tyle problemów? 

Ich umiejscowienie to tylko początek trudności, które się z nimi wiążą. Ósemki są często nie do końca wypełnione, a to sprzyja kumulowaniu się tam resztek jedzenia – w konsekwencji tego dochodzi do rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Same zęby mądrości mają tendencję do rośnięcia w nieprawidłowym kierunku, co może powodować przemieszczanie się również sąsiadujących zębów i ich skrzywienie. W momencie, gdy pozostałe zęby znajdą się bardzo blisko siebie – również tutaj ich czyszczenie stanie się utrudnione i szybko może pojawić się próchnica. 

Zabieg usunięcia ósemek 

Jeżeli uzyskamy już opinie specjalisty i okaże się, że usunięcie zębów mądrości to konieczność – nie powinno się martwić na zapas. Wszelkie wątpliwości skierujmy do swojego lekarza, który powie nam jak w jego opinii przebiegnie zaplanowany zabieg. Być może będzie on w stanie przewidzieć niektóre kwestie – możliwe powikłania czy poziom bólu. Dużo informacji uzyska on na pewno z wcześniej przeprowadzonych badań RTG. Przeprowadzi on również z nami wywiad i dokładnie przygotuje nas do całej procedury.  Może przydarzyć się też taka sytuacja, że ósemkę będzie mógł wyrwać tylko chirurg stomatologiczny. Bardzo istotne będzie także nasze zachowanie po zabiegu. Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń to mamy większe szanse na uniknięcie nieprzyjemnych problemów. Najważniejsze jest to, aby całkowicie powstrzymać się od palenia papierosów – jest to absolutnie zakazane. Dodatkowo nie należy przyjmować stałych pokarmów ani niczego, co ma zbyt wysoką lub niską temperaturę. Nie można spożywać alkoholu. Jeżeli spytamy dentystę o doradzenie nam jakiegoś posiłku, który dobrze nada się na okres rekonwalescencji będziemy zadowoleni, gdy usłyszymy, że często polecane są lody. Po zabiegu odradzana jest również kawa i herbata. Specjaliści z gabinetu dentystycznego Dorodent w Warszawie wszystko omówią.