× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stomatolog
Jama ustna

Jak pokonać strach przed stomatologiem?

Strach przed wizytami w gabinecie dentystycznym jest tak powszechny, że doczekał się własnej specjalistycznej nazwy – dentofobia. Lęk może pojawiać się nie tylko w związku z obawą przed bolesnym zabiegiem, ale przy każdym zetknięciu ze stomatologiem, jego narzędziami i gabinetem. Problem jest stosunkowo częsty u dzieci, ale występuje również u osób dorosłych. Z czego wynika strach przed dentystą? Jak można go pokonać?

Dlaczego warto chodzić do dentysty?

Bardzo niewielu z nas cieszy się całkowicie nieskazitelnymi zębami, natomiast aż do 90% Polaków odczuwa lęk przed wizytami u dentysty i udaje się do gabinetu stomatologicznego jedynie w nagłych wypadkach – zazwyczaj z powodu silnego bólu zęba, który oznacza już mocno rozwiniętą infekcję. Na zły stan uzębienia ma wpływ bardzo wiele czynników, takich jak obciążenia genetyczne czy stosowanie pewnych leków u niemowląt, ale przede wszystkim zaniedbania odpowiedniej higieny oraz brak reagowania na wczesne objawy chorób zębów. Bardzo często popsute zęby mleczne w dzieciństwie sprawiają, że kondycja zębów stałych również pozostawia wiele do życzenia.

Wizyty kontrolne pozwalają na bieżąco korygować drobne problemy, dzięki czemu nie dochodzi do poważnych zakażeń, a tym samym konieczności usunięcia zęba. Oczyszczanie zębów z nagromadzonego kamienia nazębnego, wypełnianie drobnych ubytków i monitorowanie kondycji szkliwa to tylko niektóre ze standardowych procedur dentystycznych. Współcześnie procedury stomatologiczne są przeprowadzane delikatnie i bezboleśnie, a mimo to często budzą lęk. Jednak warto pamiętać, że unikanie wizyt u dentysty prowadzi jedynie do wystąpienia poważnych problemów stomatologicznych.

Przyczyny dentofobii

Choć regularne wizyty u dentysty mogą oszczędzić nam wielu poważnych problemów zdrowotnych, wiele osób rezygnuje z nich nie tylko z powodu obawy przed bolesnymi zabiegami, ale również z powodu lęku przed samym kontaktem z lekarzem stomatologiem, dźwiękiem aparatury stomatologicznej czy nawet umówieniem się na wizytę. Skąd bierze się tak silna obawa przed stycznością z dentystą i jego gabinetem?

Bardzo często źródłem dentofobii są przykre doświadczenia z wizyt u stomatologa w dzieciństwie, lęk przed silnym bólem (ból zębów jest jednym z najsilniej przez nas odczuwanych), a także poczucie braku kontroli nad zabiegiem wykonywanym w tak delikatnym regionie ciała. Osoby cierpiące na dentofobię często przed umówioną wizytą zmagają się, oprócz dolegliwości związanych z zębami, z niestrawnością, biegunką, bólami brzucha i problemami ze snem, zaś sama wizyta wywołuje typowe dla fobii objawy – przyspieszone bicie serca, drżenie mięśni czy nadmierne pocenie się. Może dojść nawet do ataku paniki.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Jednym z najważniejszych czynników pomagających w zniwelowaniu dentofobii jest znalezienie dobrego gabinetu dentystycznego oraz sprawdzonego, miłego i kompetentnego dentysty. Wybierając się na wizytę do nowego miejsca, warto skorzystać z rad przyjaciół i rodziny i porównać ich doświadczenia z różnymi lekarzami. Badania pokazują, że wzbudzający zaufanie, przyjazny lekarz stomatolog, który dokładnie tłumaczy przebieg wszystkich badań i procedur, znacznie zmniejsza lęk występujący u pacjenta.

Warto pamiętać o tym, że dobry specjalista stomatolog Kraków powinien mieć gabinet wyposażony w wysokiej jakości sprzęt, a w swojej ofercie zabiegi wykonywane nowoczesnymi metodami. Delikatnie podane znieczulenie całkowicie eliminuje ból podczas wykonywania dowolnych zabiegów. W przyjaznych pacjentom gabinetach jest możliwość wyboru ulubionej muzyki na czas zabiegu czy na przykład otrzymania piłeczki antystresowej. Najważniejsze jednak jest otwarte i profesjonalne podejście lekarza stomatologa.

Lęk przed dentystą u dzieci

Dbałość o stan uzębienia jest bardzo ważnym nawykiem, którego powinno się uczyć dzieci. Aby uniknąć złych skojarzeń oraz traumatycznych wizyt, powodujących z czasem rozwój dentofobii, wystarczy pamiętać o kilku prostych rzeczach. Oprócz nauczenia dziecka prawidłowego utrzymywania higieny jamy ustnej pamiętajmy o tym, aby zabierać je na wizyty kontrolne do miłego dentysty, który dokładnie wyjaśni dziecku przebieg każdej procedury.

Poza tym nie należy straszyć dziecka dentystą – jeśli nie chcemy, żeby na przykład jadło cukierki tuż przed snem, wytłumaczmy mu, dlaczego tak jest, a nie straszmy wizytą w gabinecie stomatologicznym. Należy od początku budować u dziecka pozytywne, a nie negatywne skojarzenia z zabiegami lekarza dentysty. Pamiętajmy również, że regularne wizyty kontrolne pomogą uniknąć dziecku poważniejszych infekcji w obrębie zębów, a co za tym idzie znacznego bólu i poważniejszych zabiegów.