× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Informacje

Wszystko co należy wiedzieć na temat badania RTG

Czym właściwie jest rtg?

Rtg polega na zastosowaniu promieni rentgenowskich i prześwietleniu konkretnych narządów. W ten sposób bardzo szubko można odnaleźć różnego rodzaju zmiany w ich budowie czy strukturze i szybko przystąpić do leczenia.

Czy rtg jest bezpieczne?

Co prawda istnieje możliwość wystąpienia pewnych powikłań, jednak prawdopodobieństwo tego jest niezwykle niskie. Mówimy tu bowiem o skumulowanej dawce, którą pacjent przyjmuje przez całe swoje życie. Dlatego też lekarze nie obawiają się zlecać badań rtg, ponieważ musimy wykonywać je z naprawdę ogromną częstotliwością, by odczuć ich jakiekolwiek skutki.

Czy każdy może poddać się badaniu rtg?

Teoretycznie tak. Należy jednak pamiętać, że istnieją takie przeciwskazania jak na przykład ciąża, ponieważ kobiety w ciąży, a zwłaszcza w jej początkowej fazie nie powinny się temu badaniu poddawać. Poza tym różnorakie przeciwskazania ocenia lekarz, który wydaje skierowanie na prześwietlenie. Udać się do lekarza musimy tak czy siak, gdyż bez jego skierowania nie możemy się temu badaniu poddać. Po wizycie on rozwieje wszelkie wątpliwości, przybliży dokładnie temat i wyda ewentualne skierowanie.

A więc czy warto badać się w ten sposób?

Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna- TAK. Wyniki z rentgenu otrzymujemy natychmiast. lekarz widzi w trakcie samego badania z czym ma do czynienia i jest w stanie od razu nas zdiagnozować- wykluczyć pewnie opcje, czy też ustalić plan naszego leczenia. W połączeniu z faktem, że badanie to jest praktycznie nieszkodliwe- o czym już wspominałem wyżej- okazuje się ono świetnym rozwiązaniem by szybko pozyskac informacje o stanie zdrowia pacjenta.

Jak przygotować się do badania rtg?

Badanie to w znacznej większości przypadków nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Jedyne wyjątki stanowi właściwie badanie jamy brzusznej lub kręgosłupa. W tych przypadkach dzień przed przystąpieniem do badania należy zachować dietę lekkostrawną, i powstrzymać się od spożywania produktów wzdymających. Warto ponadto przyjąć jakiś środek eliminujący wzdęcia. W dniu badania zgłosić się na nie należy na czczo, aby uniknąć sytuacji gdzie prześwietlenie na przykład jamy brzusznej wykaże jakieś nieprawidłowości.

Zatem, gdzie można wykonać takie badanie?

Oczywistym jest, że nie jesteśmy w stanie zbadać się promieniami rengenowskimi w każdym ośrodku zdrowia w najbliższej okolicy. Tam musimy się udać w chwili gdy coś nas zaniepokoi, a wtedy ewentualnie od naszego lekarza otrzymamy skierowanie, z którym musimy udać się do placówki gdzie będzie możliwe zrealizowanie diagnostyki. Jeśli nie wiemy gdzie najlepiej byłoby się udać warto skorzystać z usług RTG-TOMMA Diagnostyka Obrazowa. To na tej stronie znajdziemy świetne placówki, w których przeprowadzimy nasze badanie w profesjonalny sposób. Możemy również za pośrednictwem tej witryny uzyskać więcej ważnych informacji oraz kontakt i profesjonalną pomoc. Wtedy też możemy umówić się na wizytę online bez wychodzenia z domu. Oczywiście można tam wykonywać różnoraką diagnostykę jak tomografię komputerową, czy rezonans magnetyczny.

Podsumowując

Badania rtg nie należy się bać, tym bardziej że bardzo pomaga i usprawnia leczenie. Dlatego nie powinniśmy go unikać, a w razie wątpliwości zapytać lekarza i w przypadku braku przeciwwskazań bez żadnych obaw się na nie udać.