× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
botoks
Uroda

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Botox jest jednym z najczęściej wykonywanych skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. To kompleks toksyny botulinowej typu A. Najczęściej wykorzystuje się go do pozbycia się zmarszczek mimicznych. Czym konkretniej jest toksyna botulinowa? I w leczeniu jakich schorzeń pomocny jest botox w Krakowie?

Co to toksyna botulinowa?

Botox zawiera substancje, która wpływa na działanie mięśni. Hamuje ona uwalnianie acetylocholiny, tj. neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między mięśniami a nerwami. Efektem przeniknięcia toksyny botulinowej do mięśnia jest jego zwolniona aktywność. Zmarszczki mimiczne zostają zmniejszone poprzez rozluźnienie mięśni.  Z kolei ich pojawianie się w przyszłości – ograniczone. Jednakże usuwanie zmarszczek nie jest trwałe. Gdy toksyna botulinowa przestaje działać to mięśnie zaczynają się z powrotem kurczyć, a zmarszczki mimiczne znów się pojawiają. 

Należy dodać, że medycyna estetyczna oferuje szeroki zakres zabiegów przy użyciu toksyny botulinowej. Najpopularniejszym jest niwelowanie zmarszczek poprzez wstrzyknięcie preparatu zawierającego botox pod skórę. Dzięki temu skóra staje się pełna blasku, a zmarszczki mimiczne – wygładzone. 

Botox – kto może z niego skorzystać?

Z zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową mogą korzystać osoby, które chcą:

  • korekcji uśmiechu pozwalającego na odsłonięcie dziąseł;
  • podnieść brwi;
  • unieść kąciki ust;
  • wygładzić skórę;
  • zredukować zmarszczki na twarzy: znajdujące się brodzie, dekolcie, okolicach dolnych powiek oczu, grzbiecie nosa, szyi, ust, poprzeczne czoła oraz wokół oczu nazywane kurzymi łapkami.

Z botoxu w Krakowie mogą korzystać pacjenci  w każdym wieku. Zarówno osoby młode, u których toksyna botulinowa stanowi część leczenia profilaktycznego przy pojawiających się zmarszczkach mimicznych, jak i u osób starszych dla których zaleca się zabiegi botoxu połączone z terapią stymulującą.

Oprócz tego toksyna botulinowa wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości, m.in.:

  • nadmiernej potliwości dłoni, stóp, pach,
  • bruksizmu,
  • bólów migrenowych.

Dość wstydliwym problemem jest nadmierna potliwość. Używanie antyperspirantów jest pierwszą myślą, by to zahamować. Osoby cierpiące na bruksizm zazwyczaj zakładają specjalnie nakładki na zęby każdej nocy, by zapobiec zgrzytaniu. Jeśli chodzi o leczenie bólu migrenowego to przeważnie pacjenci stosują konkretne środki farmakologiczne. Jednakże wszystkie te dolegliwości można leczyć toksyną botulinową. Jak ona działa w takich przypadkach?  W walce z nadpotliwością botox jest bardzo skuteczny, ponieważ ogranicza pracę gruczołów potowych. Leczenie bruksizmu kończy się powodzeniem, gdyż toksyna botulinowa ogranicza skutecznie nadmierną pracę mięśni żwaczy. Natomiast zmniejszając napięcie mięśniowe pomaga w pozbyciu się bólu migrenowego.