× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
higiena ucznia
Porady

10 zasad higieny ucznia

Szkołą to miejsce do nauki i zdobywania wiedzy, a nie przestrzeń, w której mają rozprzestrzeniać się zarazki. Dlatego tak ważne jest, aby każdy uczeń — niezależnie od podjętego etapu kształcenia — pamiętał o kilku podstawowych zasadach higieny. Niech będą one swoistym drogowskazem na drodze wychowania młodego pokolenia.

Najważniejsze zasady higieny, o których każdy uczeń winien pamiętać

  1. Jesteś chory? Zostań w domu! To oczywiste nie tylko w kontekście pandemii, ale też wielu innych, uciążliwych i niebezpiecznych chorób zakaźnych.
  2. Pamiętaj o częstym myciu rąk. Niby to oczywiste, a jednak wciąż wiele osób o tym zapomina. Wykorzystuj szkolne środki do dezynfekcji (można je zakupić w sklepie https://mojebambino.pl/2641/Srodki-do-dezynfekcji-i-ochrony-osobistej-dla-placowek), które skutecznie wyeliminują praktycznie wszystkie drobnoustroje z Twoich dłoni.
  3. Jeśli czujesz się źle — mów o tym! Powiedz nauczycielowi o swoich objawach. On szybko skontaktuje się z Twoimi rodzicami i podejmie dalsze kroki. Nie przesiaduj z grypą na wszystkich lekcjach, bo “tak wypada”!
  4. Dbaj o zdrowie. Nie ubieraj się za ciepło i pilnuj, aby się nie przepocić. Pamiętaj, że pot to nie tylko wróg higieny, ale też ryzyko złapania przeziębienia.
  5. Jedz swoje jedzenie. Jeśli ktoś chce poczęstować Cię swoją kanapką lub ciastkiem, podziękuj w sposób grzeczny, ale stanowczy. W ten sposób zmniejszasz ryzyko transmisji patogenów, chroniąc siebie i innych.
  6. Dbaj o paznokcie. Przycinaj je w miarę regularnie. W ten sposób nie tylko lepiej wyglądasz (co samo w sobie jest istotne), ale też utrudniasz bakteriom osadzanie się w tak trudnodostępnych miejscach.
  7. Pamiętaj o właściwych zasadach przywitania się z innymi uczniami. Podanie ręki nie jest — zwłaszcza w dobie wzrostu zachorowań — zbyt dobrym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem pozostaje klasyczne “cześć”lub tzw. żółwik.
  8. Korzystaj jedynie z własnych przyborów szkolnych. Higiena w szkole wiąże się też z ograniczeniem ryzyka transmisji patogenów przez różne przedmioty. Miej przy sobie wszystkie niezbędne przybory i jednocześnie nie pożyczaj ich innym.
  9. Wspieraj swoją odporność. Jedz dużo owoców i dbaj o właściwą dietę. Pamiętaj, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch. Uprawiaj aktywność ruchową. Lekcje WF-u na świeżym powietrzu z pewnością Ci w tym pomogą!
  10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i poza nią. Nie zapominaj, że z powyższych zasad nie zwalnia Cię opuszczenie szkolnych murów. Higiena ucznia obowiązuje Cię przez cały czas.

Jak widać, aby zadbać o swoje i cudze bezpieczeństwo wystarczy przestrzegać kilku prostych, a zarazem dobrze znanych zasad. Warto je znać, aby uniknąć zachorowania w szkole i poza nią.