Porady

BCAA czy EAA? Co wybrać?

Każda zaawansowana osoba uprawiająca sporty siłowe, wie, skąd bierze się przyrost masy mięśniowej. Do jej rozbudowy potrzebne są aminokwasy, czyli podstawowy budulec białek. Sporą część kwasów aminowych można dostarczyć do swojego organizmu poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, jednak wielu sportowców chcąc mieć pewność, że są one w ich przypadku na wystarczającym poziomie decyduje się na inwestycję w specjalne suplementy diety. W tym artykule omawiamy dla Ciebie szczegółowo, czym róznią się aminokwasy BCAA od kwasów aminowych EAA, a także podpowiadamy, gdzie możesz zakupić takie odżywki wysokiej jakości. Zapraszamy do lektury!

Zalety aminokwasów

Aminokwasy to związki chemiczne, które łącząc się ze sobą, tworzą białka, czyli podstawowy budulec ludzkich mięśni. Dbając o to, by w Twoim organizmie ich ilość była zawsze na odpowiednim poziomie, zadbasz więc bezpośrednio o rozbudowę swojej masy mięśniowej. Nie jest to jednak koniec zalet tych kwasów. W ich składzie znajduje się wodór, tlen, azot, węgiel, a w niektórych również fosfor, jod, wapń, magnez czy siarka. Są więc prawdziwą bombą związków chemicznych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Umożliwiają syntezę neuroprzekaźników i hormonów. Są też kluczowe dla prawidłowej pracy wątroby, układu nerwowego czy krwiotwórczego. Na rynku suplementów diety dla sportowców wyróżnia się dwa najpopularniejsze typy produktów dostarczających kwasy aminowe do organizmu. Są to: aminokwasy egzogenne EAA oraz BCAA. Czym się od siebie różnią? Czytaj dalej!

BCAA i EAA – różnice

Aminokwasy BCAA (Branched-Chain Amino Acid) są rozgałęzione. Ich najważniejszą cechą jest fakt, że ludzki organizm nie jest w stanie syntezować ich z innymi aminokwasami. Oznacza to, że są wręcz niezastąpione i zarazem niezbędne do prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu. Ich sporą zaletą jest z kolei fakt, że znajdziesz je w każdym produkcie białkowym. Aminokwasy BCAA mają olbrzymi wpływ na rozbudowę ludzkiej tkanki mięśniowej. Stymulują powstawanie nowych tkanek i znacząco przyspieszają ich regenerację. Ponadto chronią mięśnie przed uszkodzeniami, normalizują procesy metabolizmy i pomagają w spalaniu tłuszczu. Wszystko to sprawia, że suplementacja BCAA jest wskazana przede wszystkim w przypadku osób, chcących zbudować zdrową masę mięśniową. Warto dodać, że te aminokwasy mają również pozytywny wpływ na ludzką wytrzymałość

Jeśli chodzi o aminokwasy egzogenne EAA, to na samym wstępie warto zaznaczyć, że nie mają one żadnych kalorii. Bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu, co ma wpływ na ekspresowe zwiększenia syntezy białek – a to wszystko bez tzw. kosztów metabolicznych. Aminokwasy egzogenne EAA zaleca się więc osobom chcących zredukować swoją ogólną masę przy jednoczesnej rozbudowie mięśni kosztem spalanego tłuszczu.

Gdzie kupisz BCAA i EAA?

Jeśli szukasz miejsca, w którym zakupisz jakościowe aminokwasy BCAA i EAA, to możesz sprawdzić, co ma Ci do zaoferowania sklep z odżywkami Sport Max. Jest to w pełni profesjonalne miejsce, w którym czeka na Ciebie szeroki wybór suplementów dedykowanych sportowcom. Sporą część oferty stanowią aminokwasy egzogenne EAA oraz BCAA przygotowane przez renomowanych producentów gwarantujących wysoką jakość oraz bezpieczeństwo suplementacji. Sklep z odżywkami Sport Max jest miejscem, w którym w szybki i wygodny sposób uzupełnisz swój asortyment o jakościowe produkty.

Dodaj komentarz