× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
ból kręgosłupa
Objawy chorobowe

Ból pleców – kiedy odpocząć, ćwiczyć lub udać się do ortopedy?

Rzadko zdarza się osoba, która w jakimś momencie swojego życia nie cierpiała z powodu bólu pleców. Ten rodzaj bólu jest jednym z najczęstszych w populacji i choć może się to wydawać dziwne, prawda jest taka, że odpoczynek nie jest wskazany w jego leczeniu. Mimo że tradycyjnie jako metodę leczenia zalecano bezwzględny odpoczynek, eksperci w tej dziedzinie zalecają coś wręcz przeciwnego: ruch.

Dlaczego warto odpoczywać w przypadku bólu pleców?

Ból w dowolnej części ciała sprawia, że człowiek boi się poruszać i jest skłonny odpoczywać, dopóki ból nie ustąpi całkowicie. Jest to jednak coś, czego należy unikać za wszelką cenę, ponieważ odpoczynek spowoduje znaczne usztywnienie mięśni i częstsze występowanie bólu. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku bólu pleców, jest znalezienie przyczyny problemu. Od tego momentu każdy człowiek jest inny, dlatego konieczne jest ustalenie serii ćwiczeń, które pomogą danej osobie w zwalczaniu bólu pleców. Ból ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wiedzę o tym, co należy zrobić, aby jak najlepiej leczyć pacjenta.

ból kręgosłupa

Zobacz również: Zastrzyk nadtwardówkowy w leczeniu bólu kręgosłuba i rwy kulszowej – www.polecanyortopeda.pl/zastrzyk-nadtwardowkowy-leczenie-rwy-kulszowej-bolu-plecow

Znaczenie relaksacji mięśni

Rozluźnienie mięśni ma kluczowe znaczenie w leczeniu bólu mięśni kręgosłupa. Oprócz skutecznych środków zaradczych, takich jak przykładanie ciepła do chorego miejsca, kluczem do leczenia bólu jest praca umysłu i oddychanie, a podejście do leczenia z pozytywnego punktu widzenia nie jest takie samo, jak postrzeganie wszystkiego w czarnych barwach. Siła umysłu jest więc kluczem do osiągnięcia rozluźnienia mięśni, co pozwala na zmniejszenie bólu pleców.

Ruch kluczem do pozbycia się bólu pleców

Ruch jest dobry, ponieważ pomaga poprawić krążenie, a tym samym mobilizuje substancje powodujące ból. Jeśli ból pleców nie uniemożliwia chodzenia, ruch jest niezbędny, aby zlikwidować dyskomfort. Jeśli osoba nie może chodzić, ważne jest, aby wykonywać pewne ruchy w stawach, takich jak kolana czy kostki. Wskazane jest również wykonywanie ruchów ramionami. Ruchy te pomagają pacjentom w uzyskaniu pewnej poprawy w zakresie bólu pleców. Ważne jest, aby wykonywać te ruchy delikatnie i nie wykonywać ich w sposób agresywny.

Co robić na co dzień, aby uniknąć bólu kręgosłupa?

Jeśli ból ustąpił, ważne jest, aby przestrzegać rutynowych zasad postępowania, aby zapobiec jego nawrotom w przyszłości.

  1. Bądź aktywny fizycznie przez co najmniej pół godziny. Niezależnie od tego, czy jest to chodzenie, bieganie czy jazda na rowerze. Intensywność takich ćwiczeń zależy od stanu zdrowia danej osoby.
  2. Rozciąganie mięśni ma również kluczowe znaczenie dla uniknięcia bólu w przyszłości. Pomaga wzmocnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu w perspektywie średnio- i długoterminowej. Ćwiczenia powinny być dostosowane do kondycji fizycznej danej osoby. Najlepiej byłoby, gdyby były one wykonywane w porozumieniu z dobrym specjalistą. 

W przypadku uporczywych bólów, warto skorzystać z konsultacji z dobrym i polecanym ortopedą w celu zdiagnozowania przyczyny i podjęcia właściwego leczenia.