× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
wkładka
Porady

Jaki dobrać odpowiednią wkładkę urologiczną?

Choć nietrzymanie moczu to problem, który najczęściej dotyka kobiet, to jednak zdarza się, że dotyczy też mężczyzn. Zwykle pojawia się po 40. roku życia i może położyć się cieniem na codziennym funkcjonowaniu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z jednej strony z inkontynencją można walczyć, a z drugiej – istnieje wiele profesjonalnych produktów, które redukują dyskomfort niemal do zera. Do takich należą chociażby wkładki urologiczne.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

U pań występuje więcej czynników mających wpływ na pojawienie się tego problemu. Sama budowa układu moczowego, a także fakt ciąży i rodzenia dzieci sprawiają, że kobiety borykają się z tym schorzeniem częściej. U panów natomiast do inkontynencji dochodzi również na skutek osłabienia mięśni dna miednicy. Jest to naturalny proces związany ze starzeniem, z którym można walczyć np. stosując odpowiednie ćwiczenia. Ta grupa mięśni odpowiada za kontrolowanie oddawania moczu. Takie czynniki jak nadwaga i otyłość, praca fizyczna, a także zmiany hormonalne, a nawet przewlekłe choroby objawiające się kaszlem sprzyjają nasileniu problemu. Również cukrzyca czy choroby prostaty mają wpływ na nietrzymanie moczu. Jest to też częste powikłanie po operacji prostaty i naturalna część rekonwalescencji. W tym okresie niezbędne stają się specjalne wkładki urologiczne męskie.

Co różni wkładki urologiczne dla mężczyzn od wkładek dla kobiet?

W obu przypadkach są to produkty, które mają na celu poprawić codzienny komfort osoby dotkniętej problemem nietrzymania moczu. Jednak ze względu na różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn, również wkładki urologiczne mają nieco inną postać. Dzięki temu ich stosowanie jest znacznie wygodniejsze i pozwala na normalne funkcjonowanie. Wkładka lepiej dopasowuje się do budowy anatomicznej mężczyzny, co zapobiega ewentualnym wyciekom. Ponadto wkładki urologiczne męskie zazwyczaj mają większą pojemność. Tu zwykle mamy do czynienia z takimi, które są w stanie wchłonąć od 100 do 200 ml płynu. W przypadku oferty wkładek dla kobiet, łatwo o wersję o pojemności do 50 m, która sprawdza się w przypadku kropelkowego nietrzymania moczu. Ponadto łatwo zauważyć, że duża część wkładek przeznaczonych dla mężczyzn ma kolor czarny. Dzięki temu produkt lepiej stapia się z bielizną i staje się prawie niezauważalny.

Jak wybrać odpowiednią wkładkę urologiczną?

Wielu producentów prześciga się w poszerzaniu swojej oferty. Ciekawym przykładem są wkładki urologiczne Seni, które są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach. To pozwala na lepsze dopasowanie produktu do swoich potrzeb i stopnia zaawansowania inkontynencji. Ważnym udogodnieniem dla pacjentów jest zresztą nie tylko wspomniana już ciemna kolorystyka wielu wkładek tego typu, ale i ich grubość. Zarówno wkładki urologiczne męskie, jak i damskie są w tej chwili na tyle cienkie, że pod ubraniem są właściwie niezauważalne. Łatwo też zapomnieć w ogóle o ich obecności. Chcąc kupić odpowiednie wkładki dla siebie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zdolność do absorbcji. Najbardziej chłonne wkładki są przeznaczone dla średniego i lekkiego nietrzymania moczu. W przypadku poważniejszych problemów warto rozważyć zakup np. majtek chłonnych. Inną ważną zaletą, której dobrze jest szukać wśród produktów tej kategorii jest zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. To oczywiście nie zastąpi higieny i konieczności częstego wymieniania wkładki, ale z pewnością korzystnie wpłynie na poczucie komfortu użytkownika.