× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
prostata
Objawy chorobowe

Czy powiększona prostata to rak prostaty?

Prostata to gruczoł, który ulokowany jest pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. U większości mężczyzn prostata powiększa się wraz z wiekiem na skutek zmian hormonalnych i, chociaż jest to naturalny proces, w sytuacji kiedy osiągnie znaczne rozmiary może uciskać cewkę moczową, powodując problemy ze strony układu moczowo-płciowego. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czy łagodny przerost gruczołu krokowego jest tożsamy z rakiem prostaty.

Czym jest łagodny przerost prostaty?

Powiększony gruczoł krokowy to rozrost zdrowych komórek prostaty. Pomimo, że wystąpienie łagodnego przerostu prostaty nie oznacza nowotworu, to oba schorzenia dają podobne objawy dlatego pamiętaj, by ich nie bagatelizować i niezwłocznie umówić się na konsultację u urologa.

Ryzyko wystąpienia łagodnego rozrostu prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Badania pokazują, że gruczoł ten na skutek zmian hormonalnych stopniowo powiększa się po 45-50 roku życia. Łagodny rozrost stercza rozwija się powoli i przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo niemniej jednak część mężczyzn zgłasza dolegliwości wśród, których najczęściej wymieniają osłabiony strumień moczu, uczucie parcia na pęcherz czy trudności z rozpoczęciem mikcji. Badania dowodzą, że u około 80 proc. mężczyzn po 75 roku życia występuje łagodny przerost prostaty, a objawy stwierdza się u 50 proc. pacjentów w tej grupie wiekowej.

Kiedy warto umówić się do urologa? Objawy łagodnego przerostu prostaty

Chociaż powiększony gruczoł krokowy może mieć poważne konsekwencje i prowadzić nawet do zablokowania odpływu moczu, to nie jest to nowotwór złośliwy. Objawy spowodowane łagodnym rozrostem prostaty mogą skutecznie obniżyć jakość życia dlatego skorzystaj z porady urologa jeżeli zauważyłeś u siebie następujące objawy:

  • słaby lub przerywany strumień moczu,
  • pilna lub częsta potrzeba oddawania moczu,
  • nokturia (częste oddawanie moczu w nocy),
  • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu lub jego bolesność,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • problemy z prawidłowym trzymaniem moczu,
  • oddawanie moczu „na raty”,
  • krew w moczu lub nasieniu.

Mając powyższe objawy lekarz może zlecić dodatkowe badania w kierunku diagnozy łagodnego rozrostu prostaty. Diagnostyka polega na wykonaniu badania per rectum, podczas którego lekarz może stwierdzić, czy gruczoł krokowy jest rzeczywiście powiększony, USG doodbytnicznego celem określenia faktycznej wielkości tego narządu oraz zbadania poziomu PSA.

Łagodny rozrost stercza – leczenie

W zależności od nasilenia zaburzeń oddawania moczu u pacjentów z łagodnym rozrostem prostaty stosuje się aktywną obserwację, leczenie farmakologiczne, a w sytuacjach, kiedy nie przynosi ono zadawalającego efektu zabieg operacyjny. Obserwacja jest metodą leczenia u pacjentów u , których łagodny przerost prostaty nie wywołuje dokuczliwych objawów. Obejmuje ona coroczne wizyty kontrolne u urologa, oznaczanie poziomu PSA oraz minimalizowanie objawów ze strony układu moczowego poprzez zmiany w stylu życia. Pacjentom rekomenduje się ograniczenie spożycia płynów wieczorem, zwłaszcza napojów kofeinowych i alkoholu. Nie należy również pić zbyt dużo płynów na raz oraz warto zadbać o aktywność fizyczną. Warto ograniczyć również czynniki wywołujące stres, ponieważ napięcie i nerwowość mogą powodować częstsze oddawanie moczu.

Czy przerost prostaty to zawsze rak?

Łagodny przerost stercza nie jest stanem przedrakowym, ani nowotworem złośliwym. Nie prowadzi także do rozwoju raka prostaty. Pamiętaj jednak, by nie lekceważyć objawów ze strony układu moczowo – płciowego ponieważ nieleczony rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak zablokowanie odpływu moczu, niewydolność nerek, a także nawracające infekcje nerek lub pęcherz moczowego.