tłuszczak
Nowotwory

Czym są tłuszczaki i jak z nimi walczyć?

Tłuszczaki są nie złośliwymi nowotworami w tkance łącznej, które występują na skórze w skupiskach albo pojedynczo. Te niewielkie i miękkie w dotyku guzki mogą pojawiać się praktycznie w każdej okolicy na ciele, przede wszystkim w pobliżu wewnętrznych narządów. Pomimo tego, iż tego rodzaju zmiany o charakterze chorobowym nie przyczyniają się do żadnych poważnych dolegliwości, to jednakże nie poddane leczeniu mogą ciągle się rozwijać, doprowadzając równocześnie do problemów estetycznych. Czym właściwie są tłuszczaki i w jaki sposób można je usuwać?

Jak wyglądają tłuszczaki?

Tłuszczaki zalicza się do jednych spośród najczęściej spotykanych chorób nowotworowych w obrębie tkanek miękkich. Przejawiają się pod postacią odznaczających się guzków, które składają się z łącznotkankowych torebek z tłuszczem. Nierzadko myli się je z włókniakami czy też kaszakami, niemniej jednak trzeba traktować je inaczej.

Tego typu zmiany rosną dosyć powolnie, mogą jednakże mieć docelowo spore wymiary. Tłuszczaki na ogół pojawiają się w okolicy pleców, karku, tułowia, jak również na udach, pośladkach i na brzuchu. Taka przypadłość dotyka głównie osoby w wieku powyżej 40 lat, znacznie rzadziej występuje u dzieci. Chociaż tłuszczaka zalicza się do guzów nowotworowych, to jednakże nie jest on większym zagrożeniem dla naszego życia.

Specyfika budowy tłuszczaków sprawia, iż można wyróżnić parę typów tychże guzów:

 • lipoma – zmiana pojedyncza, którą można łatwo wyczuwać palpacyjnie. Jest zbudowana tylko z komórek tłuszczu,
 • myolipoma – zmiana mającą liczne komórki gładkiej tkanki mięśniowej,
 • angiolipoma – zmiany z uwidocznionym i krwionośnymi naczyniami,
 • tłuszczak wrzecionowaty i wielopostaciowy – zmiany mające stwierdzone niewielkie naczynia krwionośne i liczne adipocyty,
 • myelolipoma – guzy o odgraniczonym charakterze z widoczną łącznotkankową tkanką,
 • zimowiak – guz, który występuje u małych dzieci, zwykle związany jest z utrzymywaniem właściwej temperatury ciała,
 • lipoblastoma – tłuszczak, który pojawić się może u dzieci oraz niemowląt.

Jak do tej pory nie zostały określone jednoznaczne czynniki, które mają wpływ na wystąpienie tłuszczaków. Naukowcy uważają jednak, iż w pewnym stopniu mogą za to być odpowiedzialne genetyczne predyspozycje, tym bardziej u pacjentów, u których w rodzinie stwierdzono choroby nowotworowe.

Tego typu zmiany wykrywa się także u osób po różnego typu zapaleniach, jak również jako rezultat wydalanych przez układ odpornościowy cząsteczek odpowiedzialnych za pobudzanie wzrostu i podziału adipocytów. Równocześnie istnieją także czynniki, które zwiększają znacznie ryzyko pojawienia się tłuszczaków:

 • nadwaga,
 • schorzenia z predyspozycją do rozwijania się tłuszczaków, między innymi zespół Gardnera, czy choroba Dercuma, Madelunga albo Cowdena,
 • przebyta choroba nowotworowa u pacjenta albo członka jego najbliższej rodziny,
 • wiek w przedziale 40-60 lat.

Jak usunąć tłuszczaki?

Tłuszczaki mogą być usuwane dwiema metodami. Pierwszą z nich będzie zabieg chirurgiczny. Na ogół nie wymaga on hospitalizacji pacjenta i może być przeprowadzony w ambulatorium. Jak dokładnie wygląda zabieg usunięcia tłuszczaka? Lekarz przed zabiegiem po raz kolejny bardzo dokładnie bada zmianę, która ma być usuwana. Następnie pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, które sprawia, iż zabieg nie jest bolesny dla pacjenta. Po tym, jak znieczulenie zacznie działać, rozpoczyna się usuwanie tłuszczaka razem z otaczającą go torebką łącznotkankową, a później następuje zszycie rany. Szwy na ogół usuwa się po ok. tygodniu – na usuwanie szwów pacjent będzie musiał zgłosić się ponownie do lekarza. Zdarzają się jednakże sytuację, w których zabiegi usunięcia tłuszczaka muszą przebiegać w szpitalnych warunkach. Ma to miejsce na ogół wówczas, gdy tłuszczak ma bardzo duże rozmiary i chirurg zdaje sobie sprawę, iż jego usuwanie może nie być łatwe. Zabiegi w szpitalnych warunkach wykonywane są również wtedy, gdy tłuszczaki zlokalizowane są w miejscach, które mogą dosyć mocno krwawić podczas zabiegów. Drugą metodą usuwania tłuszczaka, może być odessanie tkanki tłuszczowej z okolic, które zostały zajęte przez daną zmianę. Sposób ten jednakże nie jest zbyt często praktykowany.

Dodaj komentarz