× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
poduszki na lędźwia
Metody leczenia

Jak dbać o kręgosłup podczas pracy siedzącej?

Ruch to zdrowie – jak mówi stare przysłowie. Jadnak w dzisiejszych czasach wiele osób wykonuje pracę siedzącą, w czasie której nie ma możliwości poruszania się zbyt wiele. Bardzo na tym cierpi kręgosłup, który zupełnie nie jest przystosowany do takiego trybu życia. Długotrwała praca tego typu może być nawet przyczyną powstawanie poważnych chorób. Najnowsze badania pokazują nawet, że siedzący tryb pracy jest czynnikiem ryzyka o wiele poważniejszym niż brak ruchu na co dzień, otyłość, czy nawet poważne nałogi. Dlatego niezwykle ważne jest, by odpowiednio o siebie zadbać. Jak sprawić, że siedząca praca będzie dla nas bezpieczna?

Odpowiedni fotel i właściwe rozstawienie narzędzi pracy

Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiedni fotel, który wymusi na nas zachowanie w czasie pracy odpowiedniej pozycji. Fotele takie muszą mieć możliwość regulacji w każdym niemal wymiarze, tak by mogły być dostosowane do każdej sylwetki. Równie istotne jest również odpowiednie rozstawienie narzędzi pracy. Praca w pozycji siedzącej to oczywiście najczęściej praca przy komputerze. Ważne jest, aby klawiatura pozostawała na odpowiedniej wysokości – tak, by ręce były zgięte w łokciach mniej, więcej pod kątem 90 stopni. Monitor powinien natomiast znajdować się na wysokości wzroku. Jak zatem można się łatwo domyślić, wypracowanie umiejętności bezwzrokowego pisana jest konieczne, a praca na laptopie nie powinna być wykonywana.

Praca siedząca a kręgosłup – jak zadbać o siebie podczas pracy?

O ile odpowiednie rozstawienie komputera jest dość łatwe, to wysokiej jakości fotel to najczęściej dość duża inwestycja, na którą nie każdego stać. Są na szczęście również inne opcje. Odpowiednio rozmieszczone poduszki na lędźwia pozwalają zachować korzystną pozycję w każdej sytuacji. Podobnie działają tak zwane kliny lędźwiowe, które również warto mieć na wyposażeniu swojego miejsca pracy. Bardzo dobrym pomysłem dla osób, które mają szczególne trudności z tym, żeby pamiętać o zachowywaniu właściwej pozycji i mają wykształcone nawyki garbienia się, są pasy lędźwiowe, które praktycznie uniemożliwiają nieodpowiednią pozycję.

Ćwiczenia, które należy wykonywać

Nie należy również zapominać o odpowiednich ćwiczeniach. Co jakiś czas należy koniecznie zrobić sobie krótką przerwę i wykonać kilka podstawowych ćwiczeń. Powinny one polegać przede wszystkim na rozciąganiu i rozluźnianiu mięśni karku, ramion i pleców. Trzeba przy tym pamiętać, by ćwiczenia wykonywać jak najczęściej i przede wszystkim – regularnie.