× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
aparat CPAP
Metody leczenia

Aparat CPAP

Aparat do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) jest najczęściej przepisywanym urządzeniem do leczenia zaburzeń bezdechu sennego. Obturacyjny bezdech senny (OSA) powoduje przerwy w oddychaniu, często dlatego, że gardło lub drogi oddechowe na krótko zapadają się lub coś je tymczasowo blokuje. Aparat CPAP przesyła stały strumień tlenu do nosa i ust podczas snu. To utrzymuje drogi oddechowe otwarte i pomaga normalnie oddychać. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa to urządzenie, jakie są zalety i wady jego stosowania oraz inne możliwości leczenia bezdechu sennego.

Jak działa aparat CPAP?

Kompresor (silnik) urządzenia CPAP wytwarza ciągły strumień powietrza pod ciśnieniem, które przechodzi przez filtr powietrza do elastycznej rurki. Przewód ten dostarcza oczyszczone powietrze do maski, która jest szczelnie zamknięta wokół nosa lub ust. Podczas snu, strumień powietrza z aparatu CPAP naciska na wszelkie blokady, otwierając drogi oddechowe, dzięki czemu płuca otrzymują dużo tlenu. Jeśli nic nie blokuje tego przepływu tlenu, oddychanie nie zostaje wstrzymane. W rezultacie nie musisz się wielokrotnie budzić, aby wznowić oddychanie.

Co to jest ciężki bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny jest poważnym zaburzeniem snu. Powoduje on wielokrotne zatrzymywanie i rozpoczynanie oddychania podczas snu.

W przypadku bezdechu sennego mięśnie w górnych drogach oddechowych rozluźniają się podczas snu. Powoduje to zablokowanie dróg oddechowych, uniemożliwiając dopływ odpowiedniej ilości powietrza. Może to spowodować wstrzymanie oddechu na 10 sekund lub dłużej, aż do momentu, gdy odruchy zainicjują ponowne uruchomienie oddechu.

Uważa się, że masz ciężki bezdech senny, jeśli Twój oddech zatrzymuje się i wznawia częściej niż 30 razy na godzinę.

Wskaźnik bezdechu-hipopnezy (AHI) mierzy obturacyjny bezdech senny, określając zakres od łagodnego do ciężkiego, na podstawie liczby przerw w oddychaniu na godzinę podczas snu.

Czy istnieją różne rodzaje aparatów CPAP?

Wszystkie aparaty CPAP mają te same podstawowe elementy:

 • silnik umieszczony w jednostce podstawowej
 • maskę z poduszką
 • przewód łączący silnik z maską
 • rama nagłowia
 • części “łokciowe”, które działają jak przeguby
 • regulowane paski, które umożliwiają dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb.

Różne rodzaje masek poprawiające komfort życia pacjentów

Style masek mogą się różnić w przypadku różnych aparatów CPAP. Rodzaj noszonej maski zależy częściowo od nawyków oddechowych, wygody noszenia maski oraz rodzaju występującego zaburzenia bezdechu sennego. Więcej informacji zasięgniesz na sklepvitalaire.pl.

Różne rodzaje masek CPAP obejmują następujące elementy:

Maska nosowa poduszki. Ten typ maski ma małą poduszkę, która nakłada się na obszar nozdrzy. Może również mieć wtyki, które pasują do nozdrzy. Maska ta pozwala na łatwe noszenie okularów. To również działa dobrze, jeśli masz dużo włosów na twarzy, które mogą uniemożliwić większą maskę z dopasowania przytulnie.

Maska nosowa. Ten typ jest wyściełana maska, która obejmuje cały obszar nosa. Może to być lepsza opcja, jeśli masz tendencję do poruszania się podczas snu. Może ona zapewniać strumień powietrza o wysokim ciśnieniu.

Maska pełna. Ten typ ma kształt trójkąta i zakrywa usta i nos. Lekarz może przepisać ten rodzaj maski, jeśli podczas snu oddychasz przez usta lub jeśli masz jakąś blokadę w nosie.

Jaka jest różnica między aparatami CPAP, APAP i BiPAP?

Inne rodzaje aparatów oddechowych to urządzenia APAP i BiPAP. Oto czym się one różnią:

Urządzenie o stałej wartości ciśnienia cpap

To urządzenie jest zaprogramowane do wytwarzania powietrza pod ciśnieniem na jednym, stałym poziomie. Aby zmienić ciśnienie powietrza, należy zresetować ustawienia urządzenia.

Aparat APAP z automatyczną regulacją ciśnienia autocpap.

Ten rodzaj sprawdza oddech przez całą noc. Automatycznie dostosowuje ciśnienie powietrza, aby skompensować zmiany w pozycji podczas snu lub leki, które mogły zmienić sposób oddychania.

BiPAP (dwupoziomowe dodatnie ciśnienie przepływu powietrza w drogach oddechowych).

To urządzenie posiada dwa ustawienia ciśnienia, jedno ciśnienie dla wdechu i niższe ciśnienie dla wydechu. Jest ono stosowane u osób, które nie tolerują aparatów CPAP lub mają podwyższony poziom dwutlenku węgla we krwi. Przydaje się również w leczeniu chorób współistniejących. Aparaty BiPAP mogą być również wyposażone w zapasowy częstość oddechów dla pacjentów z centralnym bezdechem sennym. Zapasowy częstość oddechów zapewnia, że dana osoba oddycha, ponieważ głównym problemem w przypadku centralnego bezdechu sennego jest inicjowanie oddechu. Czasem podgrzewane nawilżacze powietrza lub CPAP mogą być refundowane przez fundusz zdrowia – więcej informacji na https://sklepvitalaire.pl/content/14-dofinansowania-do-cpap.

Jakie są plusy i minusy korzystania z aparatu CPAP?

Podobnie jak w przypadku wielu rodzajów leczenia, istnieją korzyści i wady związane z używaniem aparatu CPAP do niewydolności oddechowej. Poniżej przedstawiamy kilka znanych zalet i wad.

Korzyści

Korzyści z korzystania z aparatu CPAP są dobrze udokumentowane. Maszyny te dostarczają ciągłe dostawy tlenu do organizmu podczas snu. W ten sposób pomagają zapobiegać krótkim przerwom w oddychaniu, które są charakterystyczne dla bezdechu sennego.

Korzyści zwykle zwiększają się wraz z dłuższym stosowaniem aparatu CPAP.

Zalety stosowania aparatu CPAP

 • poprawia zdolność do zasypiania bez budzenia się
 • obniża ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub innych zdarzeń sercowo-naczyniowych
 • pomaga obniżyć ciśnienie krwi
 • zmniejsza senność w ciągu dnia
 • może obniżyć poziom glukozy i cholesterolu we krwi

Wady

Chociaż aparat CPAP może pomóc zapobiec przerwom w oddychaniu podczas snu, istnieją również wady tego urządzenia. Niektórzy ludzie przestają używać aparatów CPAP z powodu skutków ubocznych.

Wady korzystania z aparatu CPAP

 • dyskomfort i trudności z zasypianiem, zwłaszcza na początku
 • uczucie klaustrofobii lub niepokoju
 • przekrwienie nosa
 • suchość w ustach
 • krwawienia z nosa
 • podrażnienie skóry lub owrzodzenia w miejscu, w którym maska dotyka twarzy

uczucie nadęcia powietrzem

Inne możliwości leczenia bezdechu sennego

Ze względu na swoje wady, aparaty CPAP nie sprawdzają się w przypadku każdej osoby cierpiącej na bezdech senny.

Jeśli okaże się, że aparat CPAP nie działa w Twoim przypadku prawidłowo, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy nie można skorzystać z jednej z poniższych opcji leczenia:

Zmiana pozycji podczas snu. Niektórzy ludzie doświadczają bezdechu sennego tylko wtedy, gdy śpią na plecach. Niektóre produkty pomagają utrzymać Cię na boku, zapobiegając przewracaniu się. Można również spróbować po prostu przywiązać piłkę tenisową do tylnej części bielizny do spania.

Urządzenia do higieny jamy ustnej. Urządzenia takie jak ochraniacz na zęby lub wkładka ortodontyczna mogą pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych poprzez wywieranie nacisku na język.

Stymulacja nerwu nadgnykowego. To wszczepiane chirurgicznie urządzenie dostarcza precyzyjnych bodźców elektrycznych do nerwów w drogach oddechowych. Pomaga to poprawić napięcie mięśniowe dróg oddechowych, co z kolei pomaga w utrzymaniu drożności dróg oddechowych.

Stymulacja neuronów. W przypadku niektórych rodzajów centralnego bezdechu sennego, urządzenie wszczepiane chirurgicznie może dostarczać impulsy przez nerw przeponowy (biegnący od szyi do przepony) w celu stymulacji przepony. Pomaga to zainicjować oddychanie podczas snu.

Terapie żywieniowe i ćwiczenia fizyczne. Otyłość jest czynnikiem ryzyka dla niektórych rodzajów bezdechu sennego. Zmiana diety i częstsze ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utracie wagi i zmniejszeniu nasilenia objawów.

Operacja. Niektóre dzieci mają bezdech, ponieważ ich migdałki lub migdałki są zbyt duże. Operacja ich usunięcia może często rozwiązać problem bezdechu. U dorosłych operacja nie zawsze jest tak skuteczna, ponieważ trudno jest wskazać miejsce zablokowania dróg oddechowych, które powoduje bezdech senny. Mimo to niektóre operacje – zwłaszcza uvulopalatopharyngoplastyka (UPPP) i zmodyfikowana ablacja tkanek prądem o częstotliwości radiowej (MRTA) – przyniosły efekty u niektórych osób.

Najważniejsze informacje

Aparaty CPAP leczą bezdech senny poprzez dostarczanie strumienia natlenionego powietrza do dróg oddechowych przez maskę i przewód. Powietrze pod ciśnieniem zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych, co pozwala na ciągłe oddychanie podczas snu.

Istnieje kilka rodzajów aparatów CPAP. To, który z nich przepisze Ci lekarz, zależy od rodzaju bezdechu sennego, jaki masz, od tego, jak wygodne jest dla Ciebie noszenie aparatu oraz jakie masz nawyki związane z oddychaniem i snem.

Podczas gdy aparat CPAP dostarcza strumień powietrza pod jednym stałym ciśnieniem, aparaty BiPAP i APAP zmieniają ciśnienie w zależności od Twoich potrzeb.

Dla niektórych osób aparaty CPAP są niewygodne. Jeśli urządzenie CPAP nie jest dla Ciebie odpowiednie, porozmawiaj z lekarzem o innych możliwościach leczenia, które mogą pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych podczas snu.