× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Operacja przepukliny pępkowej w Derm Estetyka Gdynia
Objawy chorobowe

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową? Jakie są jej objawy i sposób leczenia?

Jedną z najczęściej diagnozowanych przepuklin jest ta ulokowana w pachwinach, czyli przepuklina pachwinowa. Zdecydowanie częściej dokucza ona mężczyznom, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Jednym z najbardziej widocznych objawów przepukliny pachwinowej jest guzek zlokalizowany w obrębie pachwiny. Dowiedz się, czym dokładnie jest przepuklina pachwinowa, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina to rodzaj patologicznego uwypuklenia jam ciała występujące u osób z powłokami o obniżonej oporności. Istnieje kilka różnych rodzajów przepuklin, jednak najczęściej są one zlokalizowane w okolicach jamy brzusznej i to właśnie jej fragmenty uwidaczniają się poprzez prześwity w ścianach mięśni czy tkankach. Wśród kilku czynników, które sprzyjają powstawaniu przepukliny podaje się osłabienie tkanek występujące wraz z wiekiem, przerost gruczołu krokowego, przewlekły kaszel, czy różnego rodzaju choroby jelit grubego. Przepuklinom sprzyja również wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej.

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej

Zdarza się, że przepuklina pachwinowa bywa rodzajem wady wrodzonej występującej u niemowląt. Z kolei u noworodków istnieje ryzyko pojawienia się przepukliny pępkowej, która na szczęście często znika do 4 roku życia. U starszych dzieci przepuklina w pachwinach może pojawić się w wyniku szybkiego wzrostu bądź dużej aktywności fizycznej.

Więcej informacji, związanych z przebiegiem zabiegu przepukliny pępkowej, znaleźć można pod adresem derm-estetyka.pl/przepuklina-pepkowa-operacja.html/, po który powinny sięgnąć wszystkie osoby, zmagające się z omawianym problemem.

Z kolei przyczynami powstawania przepuklin pachwinowych u dorosłych mogą być:

  • otyłość, w wyniku której przeciążone jelita rozpychają inne tkanki,
  • zbyt ciężka praca fizyczna.
  • przerośnięta prostata,
  •  długotrwałe zaparcia.
  • zwiotczenie mięśni w wieku podeszłym.
  • uporczywy kaszel.

Rodzaje przepuklin pachwinowych

W medycynie wyróżniamy głównie dwa rodzaje przepuklin pachwinowych. Pierwsza z nich to przepuklina pachwinowa prosta (przyśrodkowa), która położona jest przyśrodkowo w stosunku do naczyń nabrzusznych dolnych. Jedną z jej odmian jest przepuklina udowa, w której worek przepuklinowy wychodzi na udo pacjenta. Drugim rodzajem jest przepuklina pachwinowa skośna (boczna), która położona jest bocznie w stosunku do naczyń nadbrzusznych dolnych. Istnieją jeszcze przepukliny kombinowane, przepukliny pachwinowe nawrotowe, przepuklina pachwinowa mosznowa oraz obustronna.

Objawy wystąpienia przepukliny pachwinowej

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pachwinowa-operacja.html/ – najczęściej i najszybciej zauważalnym objawem wystąpienia przepukliny jest pojawienie się pewnego rodzaju uwypuklenia w okolicy pachwinowej. Guzek ten można odprowadzić do brzucha i często jest w stanie schować się, tak że staje się niewidoczny. Możemy wtedy mówić o przepuklinie wolnej, czyli odprowadzanej. W przypadku, gdy guz jest twardy, bolesny oraz niemożliwy do odprowadzenia mamy wtedy do czynienia z uwięźnięciem przepukliny, które trzeba operować w trybie pilnym. Do takiego stanu dochodzi nawet w 20% nieleczonych przepuklin. Wśród innych objawów przepukliny pachwinowej możemy wymienić jeszcze wystąpienie bólu przy dotyku oraz po wysiłku fizycznym, a także trudności w wypróżnianiu się.

W sytuacji gdy przepuklina zablokuje drożność jelit pacjent może odczuwać dosyć silne bóle brzucha oraz wzdęcia. Mogą pojawić się również wymioty, przyspieszone tętno, a skóra wokół uwypuklenia zrobi się czerwona. Stan taki trzeba jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Operacja przepukliny pachwinowej w Derm Estetyka Gdynia

W jaki sposób zapobiegać przepuklinie pachwinowej?

Nie istnieje żaden domowy sposób na leczenie przepukliny pachwinowej a jedyne wyjście w przypadku jej wystąpienia to zabieg. Nie oznacza to, że nie ma możliwości zapobiegania powstawaniu tego rodzaju przepuklin. Zapobieganie temu schorzeniu polega głównie na prowadzeniu zdrowego stylu życia, a w tym:

  • niedoprowadzaniu do nadmiernego przyrostu wagi ciała,
  • dostosowywaniu pracy fizycznej oraz treningów siłowych do własnych możliwości,
  • stosowanie delikatnych środków przeczyszczających przy długotrwałych zaparciach,
  • leczenie długotrwałego kaszlu oraz innych dolegliwości zwiększających ryzyko wystąpienia przepukliny.

Powikłania w przypadku przepukliny pachwinowej

Przepuklina to spory problem, który trzeba leczyć. Pozostawiona sama sobie nie wchłonie się samoistnie, a jedynie powiększy się dając nam gorsze dolegliwości i rozleglejszą operacje jej usunięcia. Bagatelizowanie tego problemu może skończyć się nawet uwięźnięciem jelita lub jego perforacją, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.