Bieganie staje się coraz popularniejsze. To sport, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, dużej ilości sprzętu czy korzystania z sal treningowych. Wystarczy dres i wygodne buty, aby biegać, a przy okazji wzmacniać ciało i umysł. Jak jednak zrobić pierwszy krok i zacząć regularnie trenować? Co zrobić, aby nie pojawił się ból stawu kolanowego? Czy warto zdecydować się na suplement diety dla biegaczy?
Zalety biegania
Bieganie to sport, który ma wiele zalet i niewiele przeciwwskazań. Biegać mogą osoby w każdym wieku, nawet o słabej kondycji. Przeciwwskazaniem może być nadwaga i niektóre choroby, ale warto omówić ten temat z fizjoterapeutą lub lekarzem. Bieganie ma wiele zalet, główne korzyści, które można zaobserwować to:
- Poprawa wydolności i kondycji,
- Zwiększenie wytrzymałości organizmu,
- Poprawa krążenia,
- Wsparcie pracy serca,
- Pomoc w redukcji masy ciała.
Badania dowodzą, że osoby, które regularnie biegają, rzadziej chorują, są mniej podatne na depresje i choroby cywilizacyjne. To doskonały sposób na dotlenienie organizmu, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w grupie lub w pojedynkę.
Jak zacząć biegać – wskazówki dla początkujących
Jak zacząć biegać od zera? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce włączyć nową aktywność do swoje życia. Ważne, aby dać sobie czas i pozwolić, aby organizm przyzwyczaił się do aktywności fizycznej. Nie należy od razu pokonywać długich dystansów, bo to może prowadzić do kontuzji, a także szybkiego zniechęcenia. Dobrym pomysłem jest stosowanie preparatów wzmacniających stawy. Co robić, aby bieganie stało się hobby na lata?
- Na początek marszobiegi – osoby, które nigdy nie biegały, powinny zacząć od marszobiegów, czyli biegów przeplatanych marszami. Należy biec spokojnym tempem, a w momencie zmęczenia, przechodzić do marszu. Po jakiś czasie bieg będzie się stopniowo wydłużał.
- Sprecyzowane cele – aby załapać bakcyla biegania, warto stawiać sobie określone cele. Może to być przebiegnięcie ciągiem 1 km czy trening trzy razy w tygodniu.
- Stopniowe zwiększanie dystansu – początkujący biegacze powinni bardzo powoli zwiększać dystans. Nie należy się z tym śpieszyć, bo to może mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Na początku wystarczy 30-minutowy trening, 3 razy w tygodniu.
- Odpowiedni czas – niektórzy wolą biegać rano, inni wieczorem. Warto dopasować trening do swojego grafiku i stylu życia. Bieganie powinno być przyjemnością, czasem dla siebie.
- Dodatkowe ćwiczenia – osoby, które chcą rozpocząć bieganie, powinny pamiętać o rozgrzewce, która przygotuje ciało do wysiłku, a także rozciąganiu, które pozwoli uspokoić mięśnie. Warto również przeznaczyć kilka godzin w tygodniu na ćwiczenia wzmacniające, które przygotują ciało do bardziej wymagającego wysiłku, pozwolą wyeliminować ból stawów.
- Zdrowy tryb życia – bieganie to duży wysiłek, dlatego warto zadbać o organizm. Ważna jest zrównoważona dieta, odpowiednie nawadnianie, a także minimum 7 godzin snu na dobę. Aby poprawić kondycje organizmu, można stosować suplementy na stawy dla biegaczy.
Suplementy diety dla biegaczy
Osoby, które zaczynają biegać, często zastanawiają się, czy warto stosować dostępne na rynku preparaty. Suplementacja w sporcie odgrywa dużą rolę, pomaga dostarczyć do organizmu cenne składniki, witaminy i minerały. Osoby, które zaczynają biegać, mogą wybrać suplementy w różnej formie np. w postaci kapsułek, tabletek, dostępne są m.in. shoty kolagenowe dla biegaczy itp. Dostępne suplementy można dopasować do potrzeb konkretnych osób. Niektóre zwiększają wytrzymałość i zdolności wysiłkowe organizmu, inne poprawiają siłę lub wspomagają odchudzanie. Osoby, które zaczynają biegać, powinny zadbać o kondycje stawów, które w czasie wysiłku narażone są na większe obciążenie. Doskonałym wyborem są suplementy wspomagające stawy.
Wsparcie stawów dla biegaczy
Bieganie przynosi wiele korzyści dla organizmu, ale może obciążać stawy. Aby tego uniknąć, warto stosować odpowiednie dopasowane suplementy, poprawiające funkcjonowanie stawów, a także przyśpieszające regenerację po treningu. Jaki suplement diety stosować w czasie uprawiania dyscyplin, w których występują duże obciążenia stawów?
- Glukozamina i chondroityna – to dwa ważne składniki, które powinny znaleźć się w diecie każdego biegacza. Glukozamina wchodzi w skład chrząstek stawowych, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania chrząstki, zapewnia doskonałe wsparcie stawów dla biegaczy. Chondroityna wspomaga produkcje płynu stawowego, który ułatwia ruch i zapobiega bólom kolan.
- Kolagen – to kolejny suplement diety polecany osobom, które uprawiają bieganie. Poprawia elastyczność i wytrzymałość chrząstki. Hydrolizowany kolagen pomaga utrzymać zdrowe kości i stawy, przyczynia się do produkcji kolagenu naturalnego. Preparaty z kolagenem są polecane szczególnie osobom po 50 roku życia, u których naturalna produkcja kolagenu gwałtownie maleje. Dobre suplementy zawierające kolagen rybi gwarantują wsparcia dla układu kostnego i chrzęstnego, a także dbają o siłę mięśni, stawów i ścięgien.
- Kwas hialuronowy – preparaty zawierające hialuronian sodu mają działanie nawilżające, zmniejszają tarcie między chrząstkami. Redukują dolegliwości bólowe, a także poprawiają mobilność i pozwalają na dłuższe treningi.
- Witamina C – suplementy z jej udziałem poprawiają funkcjonowanie chrząstki stawowej, przyśpieszają produkcję kolagenu, a także chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Suplementy dla biegaczy należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów, trzeba pamiętać, aby nie należy przekraczać zalecanej porcji.
Bieganie to sport, który warto uprawiać. Nie wymaga dużych nakładów, a świetnie wpływa na zdrowie i kondycje. Aby wyeliminować ewentualne problemy, wynikające z większego obciążenia, warto stosować suplementy. Osobom uprawiającym sport przyda się m.in. dobry kolagen na staw, dzięki któremu bieganie będzie zdrową przyjemnością.