× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
skleroterapia
Metody leczenia

Jakie efekty przynosi skleroterapia?

Skleroterapia żylaków, jest technologią nieinwazyjnego leczenia żylaków oraz pajączków żylnych. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka środka w formie piany czy roztworu. Skleroterapia ma na celu wyeliminowanie niepożądanych naczyń przez spowodowanie stanu zapalnego w ostrzykiwanym naczyniu. We współzależności od wielkości zamykanych naczyń wybierane jest skupienie stosowanego preparatu, jego forma – – roztwór czy piana.

Na czym polega skleroterapia?

Podczas pierwszej wizyty specjalista (chirurg naczyniowy czy specjalista medycyny obrazowej oraz radiologii) robi badanie ultrasonograficzne oraz ustala poziom zaawansowania choroby. Potem sprawdza dostępne formy leczenia oraz ich przebieg i uprzedza o potencjalnych powikłaniach oraz kosztach. Przeważnie przebieg leczenia zaczyna się od sklerotyzacji większych żylaków, natomiast w dalszej kolejności zajmuje się zmianami estetycznymi, tj. żylakami siatkowatymi oraz pajączkami. Sklerozant jest podany w postaci piany czy roztworu. Pacjent czuje niewielkie ukłucie powiązane z wejściem igły.

Przebieg zabiegu

Przez nakłucie żylakowato zmienionych naczyń, wstrzykuje się do ich światła substancję powodującą reakcję śródbłonka naczyniowego, jaka prowadzi do zamknięcia się oraz zwłóknienia ostrzykniętego naczynia. Sklerozantem jest przeważnie polidokanol – detergent, jaki można stosować w postaci płynu czy sztywnej piany. Jest w różnorodnych natężeniach, jakie stosuje się we współzależności od wielkości oraz grubości ściany naczynia. Po ostrzyknięciu naczynia stosuje się miejscowo kilkominutowy ścisk, w pewnych wypadkach krótkie uniesienie kończyny.

Dla kogo zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii, wykonywany jest u chorych, u jakich są małe zmiany naczyniowe – teleangiektazje – tzw. pajączki czy jedne małe żylaki. Gdy zmiany są niezwykle zaawansowane wtedy specjalista poleci odmienną technologię usunięcia zmian – leczenie laserowe czy chirurgiczne. Każdy zabieg skleroterapii winien zostać poprzedzony konsultacją u lekarza – flebologa, jaki omówi zakres zmian oraz przyporządkuje do zabiegu.

Czy skleroterapia jest efektywna?

Skleroterapia Wrocław to jeden spośród najpopularniejszych sposobów usuwania żylaków – spotyka się z wielkim zadowoleniem chorych dzięki doskonałej skuteczności oraz krótkiemu czasowi rekonwalescencji. Warto wiedzieć o tym, że usuwanie żylaków technologią iniekcji do światła naczynia żylnego obecne jest w medycynie od setek lat. Od tego momentu wykonano ogromną ilość doświadczeń na temat efektywności oraz bezpieczeństwa skleroterapii.