× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
porady
Porady

Jakie są przeciwwskazania do ćwiczenia pole dance?

Chcesz sprawdzić swoje siły w pole dance, ale nie masz pewności, czy to bezpieczny sport? Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić taką aktywność. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed pierwszym treningiem. Czy pole dance jest dla każdego?

Pole dance – dla kogo?

Pole dance, czyli taniec na rurze, to sport, który długo czekał na swoje 5 minut. Jeszcze nie tak dawno kojarzył się jedynie z sensualnymi, nieco kontrowersyjnymi pokazami w klubach nocnych. Dzisiaj jest to dyscyplina sportowa uznana przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF). Coraz więcej osób widzi w pole dance szansę na wzmocnienie ciała i osiągnięcie upragnionej, estetycznej muskulatury. Dla kogo taka aktywność jest najlepsza?

Tak naprawdę rura pole dance może posłużyć każdemu, kto ma ochotę na tego typu trening. Nie ma żadnych ograniczeń związanych z wagą czy wiekiem. Wystarczą chęci, motywacja i dobre nastawienie, aby spróbować swoich sił w pole dance. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem.

Przeciwwskazania do pole dance

Jak w każdym sporcie, tak samo i w pole dance istnieją pewne przeciwwskazania do treningu. Nie zawsze są to czynniki, które całkowicie uniemożliwiają trenowanie na rurze. W większości przypadków konieczna jest po prostu opieka lekarza i fizjoterapeuty połączona z regularnymi kontrolami/badaniami.

Jakie schorzenia trzeba mieć na szczególnej uwadze? Można do nich zaliczyć choćby te związane ze wzrokiem. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeżeli masz bardzo dużą wadę wzroku lub np. problemy z ciśnieniem w oczach. Podobnie należy postąpić, jeśli wcześniej doszło do poważnego urazu stawów albo mięśni lub występują dyskopatie. Przeciwwskazaniem jest również rozejście mięśni prostych brzucha. O wszelkich problemach i przebytych urazach należy powiadomić także instruktora.

Jak przygotować się do treningu pole dance?

Wiele osób obawia się, że przeciwwskazaniem do treningu może być też brak doświadczenia. Przecież pole dance to sport, który wymaga dużej siły i sprawności fizycznej, zatem czy osoba, która do tej pory nic nie ćwiczyła, poradzi sobie z takimi ćwiczeniami? Jak najbardziej!

Taniec na rurze jest wymagającym sportem, jednak nikt nie stał się w nim mistrzem od razu. Zachwycające pokazy są efektem wielu treningów. Postępy, a także siła i świadomość własnego ciała, przychodzą z czasem. Brak doświadczenia nie jest żadnym przeciwwskazaniem.

Jak zacząć?

Pole dance można trenować w profesjonalnej szkole lub w domu. Wybór którejś z tych opcji należy dostosować do swoich potrzeb i upodobań. Ponadto, wiele osób łączy oba rozwiązania, w ten sposób uzyskując najszybsze i najbardziej spektakularne efekty.

Aby trenować w domu, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt dostępny w sklepie Flying Rose. W przypadku zajęć zorganizowanych konieczny jest jedynie zakup właściwego stroju. Taki strój powinien składać się ze spodenek, topu lub stanika sportowego oraz sportowej koszulki.