× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
tomografia tętnic wieńcowych
Choroby serca Układ krążenia

Na czym polega tomografia tętnic wieńcowych?

Tomografia serca, a precyzyjniej tomografia serca i tętnic wieńcowych, jest jedną z częściej stosowanych metod obrazowania, która umożliwia precyzyjną ocenę ich stanu. Koronarografia TK, bo tak inaczej nazywa się to badanie, jest bezbolesna, szybka i nieinwazyjna, dzięki czemu stanowi niezwykle przydatne narzędzie w diagnostyce miażdżycy  i choroby wieńcowej. Jest to tym bardziej ważne, że choroby sercowo-naczyniowe  odpowiadają corocznie za śmierć milionów ludzi na świecie, będąc tym samym jednym z największych zagrożeń dla życia i zdrowia

Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych – dlaczego warto ją wykonać?

Szacuje się, że schorzenia sercowo-naczyniowe są odpowiedzialne za co dziesiąty zgon w naszym kraju. W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka choroby wieńcowej i odpowiedzialnych za jej pojawienie się zmian miażdżycowych, mogłaby uratować zdrowie i życie. Kontrolowanie stanu serca oraz zlokalizowanie ewentualnych blaszek miażdżycowych, są zresztą koniecznością nie tylko w przypadku osób, które skarżą się na dolegliwości wskazujące na chorobę wieńcową, ale i dużej grupy osób z czynnikami ryzyka jej rozwoju. Szczególnie narażeni są m.in. palacze, osoby z nadciśnieniem, ludzie otyli, osoby starsze i cukrzycy, u których choroba wieńcowa może rozwijać bezobjawowo. Tomografia serca i tętnic wieńcowych jest bardzo dokładnym badaniem i pozwala wykryć anomalie naczyniowe, tętniaki czy nawet pojedynczą blaszkę miażdżycową u osób, które czują się doskonale, są aktywne i prowadzą zdrowy tryb życia. Między innymi z tego powodu Affidea, sieć nowoczesnych placówek diagnostycznych, które na terenie całego kraju wykonują badania obrazowe serca, również tomografię, zainicjowała wspaniałą akcję: „Nie bierz wolnego od dbania o zdrowie” i zachęca wszystkich do wykonywania badań kontrolnych, które ratują zdrowie i życie.

Jak wygląda tomografia naczyń wieńcowych?

Tomografia komputerowa naczyń wieńcowych jest wykonywana z użyciem środka kontrastującego lub bez, przy użyciu aparatury wykorzystującej promieniowanie rentgenowskie. Najnowocześniejszy sprzęt stosowany w renomowanych centrach diagnostycznych takich jak Affidea, pozwala uzyskać wyjątkowo precyzyjny obraz tętnic wieńcowych i ich ścian, przy minimalnych dawkach promieniowania, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów poddawanych badaniu. W przeciwieństwie do tradycyjnej koronarografii wymagającej hospitalizacji i wprowadzenia cewników w okolice serca, koronarografia TK  jest bezinwazyjna, bezbolesna i pozwala od razu po badaniu wrócić do normalnych zajęć. Tomografia serca trwa krótko, czasem dosłownie kilka sekund, a samo badanie polega na skanowaniu badanego umieszczonego wewnątrz aparatury. Wynik tomografii jest dostępny od razu po badaniu, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia jakiejkolwiek groźnej anomalii. Tomografia serca i tętnic wieńcowych umożliwia nie tylko dokładną kontrolę stanu serca, ale również ocenę drożności by-passów czy wykrycie nieprawidłowości w obrębie sąsiednich struktur np. naczyń płucnych.

Tomografia serca i tętnic wieńcowych i rezonans magnetyczny serca – kiedy wskazane jest wykonanie tych badań?

Tomografia komputerowa serca i tętnic wieńcowych jest wskazana m.in. w przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia choroby wieńcowej, w celu wykluczenia patologii w obrębie tętnic wieńcowych u sportowców czy jako badanie kwalifikujące do operacji wstawienia by-passów. Gdy badanie obrazowe serca ma pomóc ocenić budowę całego mięśnia sercowego, ustalić obecność wad wrodzonych lub zaburzeń czynnościowych serca, np. migotania przedsionków, częściej wykonuje się z kolei rezonans magnetyczny serca. MRI serca to kolejne nieinwazyjne i nowoczesne badanie, które pozwala diagnozować wiele poważnych schorzeń serca – oprócz wad wrodzonych również chorobę niedokrwienną, stany zapalne mięśnia sercowego, choroby osierdzia.