× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Presoterapia – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Układ krążenia

Presoterapia – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Presoterapia nazywana również masażem pneumatycznym lub masażem kompresyjnym jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu ucisku pneumatycznego określonej części ciała. Kontrolowany ucisk na ciało wykonywany jest za pomocą specjalnych mankietów wypełnianych sprężonym powietrzem. Stymulacja naczyń limfatycznych oraz naczyń krwionośnych poprawia cyrkulację płynów ustrojowych, przez co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Drenaż limfatyczny jest szczególnie pomocny przy zastojach i obrzękach związanych z zaburzeniami cyrkulacji limfy.

Po raz pierwszy masaż kompresyjny  BOA zastosowali w latach 60. ubiegłego wieku amerykańscy terapeuci u kobiet po zabiegu mastektomii. Terapia, wykorzystująca ciśnienie, polega na wywieraniu nacisku na ciało za pomocą specjalnie dobranych mankietów, wypełnianych sprężonym powietrzem. Wzrost ciśnienia odbywa się z kierunku od najdalej do najbliżej położonych względem serca części ciała. Przypomina to metodykę wykonywania masażu klasycznego, z tym że bodźcem wywołującym pożądane zmiany jest nacisk powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Presoterapia to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny.

Zastosowania presoterapii

Najważniejszym zastosowaniem presoterapii jest zapobieganie i leczenie obrzęków limfatycznych. Presoterapia z powodzeniem stosowana jest w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, w przypadkach niewydolności żylnej i limfatycznej, w neuropatiach, w rehabilitacji pourazowej, w przypadkach dny moczanowej i reumatoidalnego zapalenia stawów, w leczeniu nadwagi i otyłości. Zabiegi presoterapii mają działanie detoksykujące, wpływają na jędrność skóry, pomagają w walce z cellulitem, pomagają w kształtowaniu sylwetki, więc mają zastosowanie również w kosmetologii.

Masaż kompresyjny zapewnia szybką i skuteczną regenerację, pomaga w uelastycznieniu tkanki mięśniowej, zmniejsza jej napięcie i bolesność. Ma zastosowanie w terapii zespołu niespokojnych nóg. Jest też stosowany u sportowców w celu poprawy trofiki mięśni, złagodzenia objawów bólu, redukcji zakwasów i zmęczenia kończyn. Presoterapia jest pomocna w efektywnej rozgrzewce, przyśpiesza regenerację i szybciej przywraca siły, pomaga także w redukcji stresu, odprężeniu i zrelaksowaniu. Przeciwwskazaniem do masażu pneumatycznego są: stany zapalne stawów oraz infekcje skóry, zapalenie naczyń chłonnych, zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, miażdżyca i niewydolność serca.

Jak skorzystać z presoterapii?

Masaż pneumatyczny jest prosty do wykonania, więc można z niego korzystać nawet w warunkach domowych.  W Szpitalu Carolina w Warszawie można wypożyczyć nieskomplikowany w obsłudze aparat do samodzielnego wykonywania zabiegu presoterapii za pomocą nakładanych na kończyny specjalnych mankietów podłączanych do urządzenia pompującego powietrze. Fizjoterapeuta pokaże, jak korzystać z urządzenia, ustawi optymalny czas zabiegu. Pomoże w doborze parametrów umożliwiających uzyskanie jak najlepszych efektów zabiegu.