× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Informacje

Rezonans magnetyczny- jak się przygotować?

Rezonans magnetyczny jest jedną z najnowocześniejszych sposobów na sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Ponadto metoda ta jest totalnie bezpieczna dla ludzkiego organizmu i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, czego nie można zdecydowanie powiedzieć o prześwietleniu przy pomocy promieni rentgenowskich, gdzie zawsze istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia licznych niechcianych powikłań. Dodatkowo badanie to w żaden sposób nie boli, jest szybkie i skuteczne, tak więc pacjent nie odczuje dyskomfortu z nim związanego i nie będzie musiał się nim stresować. Do zabiegu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego trzeba się jednak odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku niezbędnych sprawach, które ułatwią sprawne przeprowadzenie zabiegu. 

Kiedy nie można przystąpić do badania? 

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie może być wykonane, gdy pacjent ma w ciele metalowe elementy w postaci aparatu ortodontycznego, implantów stomatologicznych, defibrylatora lub kardiowertera, a także innych stymulatorów pracy serca, ponieważ wiąże się to z niebezpieczeństwem pacjenta. Jedynymi dopuszczonymi do badania urządzeniami tego typu są nowoczesne systemy stymulujące, które są przystosowane do ewentualnego badania rezonansem magnetycznym. Do osób, które powinny szczególnie uważać w trakcie badania, można także zaliczyć kobiety w ciąży powyżej pierwszego trymestru, a także osoby cierpiące na klaustrofobię, ponieważ rezonans magnetyczny może ich zestresować i w efekcie badanie może zostać przerwane. 

Co należy mieć ze sobą na badaniu?  

Do badania rezonansem magnetycznym można przystąpić jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, na której dostaniemy skierowanie. Należy mieć ze sobą również pełną dokumentację medyczną, dzięki której lekarz otrzyma czarno na białym, co dolega pacjentowi i na co zwrócić szczególną uwagę.  

Jak przygotować się do badania? 

Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać przed przystąpieniem do badania rezonansem magnetycznym, najważniejsze z nich wymieniamy je poniżej. 

  • Kilka dni przed badaniem z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego lekarz zleci badanie krwi pod kątem kreatyniny. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy podczas rezonansu będzie podany kontrast, trzeba sprawdzić wydolność i stan nerek, aby zobaczyć, czy narząd nie zostanie zbytnio obciążony i kontrast nie jest przeciwwskazany. Osoby cierpiące na choroby nerek powinny udać się na badanie najpóźniej tydzień wcześniej, natomiast zdrowe mają na to około miesiąca.  
  • Podanie kontrastu podczas badania ma również wpływ na, to kiedy można zjeść ostatni posiłek przed nim. Jeśli kontrast ma być podany, nie należy jeść przez 12-14 godzin, zanim zostanie podany. Nie istnieją jednak żadne przeciwskazania dotyczące picia, polecana jest jednak woda niegazowana. 
  • Należy ubrać się na badanie w wygodny strój, który nie skrępuje ruchów i będzie pozbawiony metalowych elementów oraz biżuterii. Nie powinno się także mieć na sobie podczas badania zegarka, ozdób do włosów, paska, telefonu oraz aparatu słuchowego, ponieważ może to znacznie utrudnić pracę urządzenia. To samo tyczy się lakierów do włosów oraz produktów do makijażu, które zawierają w sobie drobinki metali, które również mogą okazać się niebezpieczne. 
  • Leki, które przyjmuje badany, powinny być nadal przez niego przyjmowane bez zmian, chyba że lekarz zarządzi inaczej.