× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
łuszczyca
Choroby skóry

Jakie są przyczyny łuszczycy u dzieci i jak sobie z nią radzić?

Osoby, które zetknęły się z problemem łuszczycy doskonale wiedzą, że jest to choroba, która ma podłoże genetyczne. Dlatego zrozumiałe są obawy, czy mając skłonności do jej występowania, a także mając świadomość, że w rodzinie już wcześniej pojawiły się przypadki łuszczycy, nieuleczalne zmiany skórne nie zostaną przekazane również dzieciom, a jeśli tak się stanie, jak skutecznie im pomóc, by złagodzić objawy.

Łuszczyca u dzieci – kiedy się pojawia i jakie są najczęstsze objawy?

Problem tej nieuleczalnej choroby skóry u dzieci występuje najczęściej po 10 roku życia. Jej objawy nie różnią się praktycznie od tych, na które cierpią dorosłe osoby. Rogowacenie naskórka oraz zmiany płytki paznokciowej to główny symptom, że mamy do czynienia właśnie z łuszczycą. Oprócz nieestetycznego wyglądu – skóra w zmienionych chorobowo miejscach przyjmuje bowiem czerwony lub brunatny kolor, a paznokcie stają się żółte i pofalowane, dziecko, tak samo jak dorosły zmaga się z nieprzyjemnym uczuciem świądu, który jest bardzo uciążliwy. Pojawiające się plamy wyglądem przypominają łuski, które często się sypią, a drapanie ich powoduje przenoszenie zmian na inne partie ciała. Ponieważ łuszczycy nie można całkowicie wyleczyć, jedyną bronią w walce z tym schorzeniem jest stosowanie środków farmakologicznych oraz kosmetyków do pielęgnacji, które złagodzą występujące objawy.

Czy dziedziczność to jedyny powód powstawania łuszczycy u dzieci?

Czynniki genetyczne mają niewątpliwy wpływ na występowanie łuszczycy w późniejszych pokoleniach. Nie są jednak jedynym powodem jej powstawania. Łuszczyca może pojawić się w wyniku przebycia infekcji bakteryjnej, choć to zazwyczaj stanowi jedynie punkt zapalny przy skłonnościach dziedzicznych. Innym czynnikiem, który może doprowadzić do pojawienia się zmian łuszczycowych jest choroba autoimmunologiczna, a w wieku starszym, głównie u dzieci uczęszczających do szkoły i nastolatków silny stres ma bardzo duży wpływ na pojawienie się tych kłopotliwych zmian skórnych. W przypadku nastolatków, wkraczających w okres dojrzewania dochodzą również zmiany hormonalne, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Sposoby walki z łuszczycą u dzieci.

Oprócz podobieństw objawów między dorosłymi, a dziećmi, istnieją również różnice. Dzieci mogą odczuwać dolegliwości nie tylko związane z dyskomfortem na skórze, ale również często zmagają się z podwyższoną temperaturą oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Łuszczyca jest schorzeniem, na które nie ma skutecznego leku. Stosuje się jedynie środki, zwykle w postaci maści, które uśmierzają świąd i inne objawy, a także działają przeciwzapalnie. Dużą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry dziecka. Kosmetyki, stosowane na co dzień, nie mogą bowiem zawierać związków drażniących. Składniki zawarte w nich, takie jak: gliceryna, witamina E oraz oleje roślinne, zapewniają właściwe nawilżenie chorej skóry, zapobiegają przed odwodnieniem i chronią przed jej uszkodzeniami. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, ważna jest również zbilansowana dieta, oparta na unikaniu słodyczy, ostrych przypraw oraz przetworzonej żywności. 

Skuteczne preparaty na łuszczycę znajdziesz na stronie https://www.febumed.com.pl/