× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zdrowa żywność
Dieta

Czym jest zdrowa żywność? Jakie produkty są zdrowe?

Od lat znamy powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Nie ulega wątpliwości, ze jedzenie zdrowych, wartościowych produktów pozwala nam na zachowanie na dłużej zdrowia oraz lepszej kondycji. Czym tak właściwie jest zdrowa żywność i gdzie ją kupować? To oraz jej kluczowe zalety sprawdzisz poniżej.

Czym jest zdrowa żywność?

Zdrowa żywność może być także nazywana produktami ekologicznymi. Uważane są za nią wszelkiego rodzaju naturalne pożywienie, które nie posiada w sobie pestycydów – środków ochrony roślin, takich jak: nawozy sztuczne, substancje przyspieszające wzrost, a także konserwanty, sztuczne aromaty, barwniki itp. Produkty tego typu nie są także modyfikowane genetycznie. Żywność oznaczona jako ekologiczna cechuje się nawożeniem, usuwaniem chwastów i szkodników w naturalny sposób. Dodatkowo zdrowe mięso pochodzi od zwierząt, które nie były karmne paszami GMO oraz z zawartością hormonów. Ponadto były one hodowane w dobrych warunkach, by zapobiec rozwojowi wszelkich chorób. To bardzo rozległy temat, dlatego co to jest zdrowa żywność, wyjaśnia też www.stoliczku.pl. Produkty klasyfikowane w ten sposób posiadają europejskie oznaczenie Ekoliść. Dodatkowo na opakowaniu odnaleźć można dane producenta, przetwórcy lub dystrybutora danego produktu, nazwę jednostki, która wydała certyfikat zdrowej żywności, a także jeden z dwóch napisów – „Rolnictwo ekologiczne System kontroli WE” bądź „produkt rolnictwa ekologicznego”

Czy warto jeść zdrową żywność?

Jedzenie zdrowych produktów pozwala nam dłużej cieszyć się młodością, pełnią sił witalnych oraz znakomitym zdrowiem. Warto zaznaczyć jednak, że to, co jemy ma także wpływ na nasze samopoczucie oraz działanie m.in. układu odpornościowego i nerwowego.  Dowiedziono, że spożywanie zdrowej żywności pozwala na zniwelowanie nietolerancji laktozy oraz glutenu, a także niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak np. łuszczyca lub reumatoidalne zapalenie stawów. Wynika to z wyższej zawartości składników odżywczych, niż w przypadku sztucznie nawożonych produktów, a także braku pestycydów, antybiotyków oraz hormonów, które przyjmowane wraz z pożywieniem mogą wywoływać negatywne skutki w organizmie człowieka. Warto podkreślić także, że ekologiczne jedzenie jest dużo smaczniejsze i bardziej aromantyczne niż to produkowane w sztuczny sposób. Produkty cechują się niższą trwałością, przez co spożywamy je bardzo świeże. Ponadto warto podkreślić, że wybór ekologicznej żywności wywiera pozytywny wpływ na środowisko, gdyż ich produkcja zmniejsza jego zanieczyszczenie oraz zużycie wody, a także wpływa pozytywnie na żyzność gleb. Zakup zdrowej żywności to również wsparcie dla lokalnego i krajowego rolnictwa.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Niegdyś zdrową żywność można było kupić jedynie w specjalistycznych sklepach z tego typu produktami. Dzisiaj wciąż funkcjonują, jednak rosnąca popularność tego typu produktów sprawia, że można znaleźć ją także w większych oraz mniejszych supermarketach, a także dyskontach oferujących żywność w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo wiele z produktów ekologicznych można zamówić z dostawą do domu za pośrednictwem Internetu. Warto podkreślić, że aby sprostać wymaganiom swoich klientów, coraz więcej restauracji decyduje się na wprowadzenie do swojego menu potraw, do przygotowania których wykorzystano ekologiczne produkty wysokiej jakości pochodzące od lokalnych dostawców.