× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
grudki perliste
Choroby skóry

Czym są grudki perliste i czy są groźne?

Grudki perliste to zmiany skórne występujące od 10% do 20% zdrowych mężczyzn. Choć wielu Panów obawia się, że mogą być objawem choroby, to na szczęście nie są one groźne. Stanowią jednak problem natury estetycznej, który u wielu Panów powoduje kompleksy i mogą przyczynić się do unikania kontaktów intymnych. Czym dokładnie są grudki perliste? Skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Odpowiemy w tym poradniku.

Grudki perliste – czym dokładnie są?

Grudki perliste to drobne ziarniste twory o średnicy około 1-3 mm. Mogą jednak powiększać się podczas wzwodu. Ułożone są regularnie wokół prącia zazwyczaj w 2-3 rzędach. Występują wyłącznie w obrębie korony prącia i w rowku żołędnym. Nie towarzyszą im żadne objawy bólowe ani pieczenie, czy swędzenie, są bezobjawowe. Zmiany te również, nie pękają, ani nie sączy się z nich żadna wydzielina.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, grudki perliste nie są objawem żadnej choroby. Nie mogą być przyczyną rozwoju nowotworów ani nie są zaraźliwe. Warto jednak pamiętać, że są zbliżone wyglądem do innych zaburzeń, które mogą być już bardziej niebezpieczne. Dobry przykład stanowią kłykciny kończyste, które pojawiają się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Może prowadzić do zmian nowotworowych i należy go leczyć. Ma on postać nie tylko krzaczkowatych narośli, ale również grudek, pojawiających się w obrębie prącia, moszny czy błony śluzowej.

Należy pamiętać, że każde zmiany pojawiające się na prąciu należy skonsultować z lekarzem.

Przyczyny pojawiania się grudek perlistych?

Grudki perliste pojawiają się już po okresie dojrzewania, pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Są wytworem nabłonka, który pokrywa koronę prącia, ale przyczyna ich powstawania nie jest dokładnie poznana. Co więcej, badania wykazały, że częściej grudki perliste pojawiają się u mężczyzn nieobrzezanych niż obrzezanych w stosunku 22% do 12%. Przeważają również u mężczyzn rasy czarnej. Choć, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, grudki perliste nie są objawem żadnej choroby i nie można się również nimi zarazić, jednak Panowie z takimi zmianami muszą pamiętać o bardzo dokładnej higienie stref intymnych. Wynika to z faktu, że wokół grudek może gromadzić się mastka, czyli biała lub żółtawa wydzielina gromadząca się pod napletkiem. Brak właściwej higieny może przyczynić się do pojawienia przykrego zapachu oraz z czasem stanu zapalnego.

Warto jednak zauważyć, że grudki perliste mają duży wpływ na poczucie estetyczne i samoocenę mężczyzn. Często uważają to za wadę i popadają w kompleksy. W takiej sytuacji warto się ich skutecznie pozbyć. Najlepszą metodą jest zabieg laserowy usunięcia grudek perlistych https://zabiegidlamezczyzn.pl/grudki-perliste/.

Jak usunąć grudki perliste prącia?

Choć dostępnych jest kilka różnych metod usunięcia grudek perlistych, w tym farmakologiczna, krioterapia czy zabieg chirurgiczny, jednak najnowszą i dającą najlepsze efekty jest laseroterapia. Terapie farmakologiczne są mało efektywne a zabieg chirurgiczny to metoda inwazyjna wymagająca hospitalizacji.

Usunięcie grudek perlistych za pomocą lasera wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, więc zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie. Precyzyjna wiązka laserowa dokładnie usuwa zmiany na powierzchni prącia. W miejscu usuniętych grudek pojawiają się małe strupki, które nie pozostawiają blizn. Cały zabieg trwa około 30 minut i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Co więcej, okres rekonwalescencji trwa około 3 dni, do całkowitego zagojenia się strupków zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Ten prosty zabieg pozwala na pozbycie się wstydliwych zmian, szybko i bezboleśnie.