× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dezynfekcja rąk
Porady

Dezynfekcja rąk – chusteczki czy żele?

Wszyscy dokładamy wszelkich starań, aby zachować zdrowie. W naszych nieustających wysiłkach, aby chronić siebie i nasze dzieci przed zachorowaniem, wszyscy wiemy, że mycie rąk mydłem i wodą jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się bakterii i wirusów. Nie zawsze jest to praktyczne lub możliwe. Czasami nie jesteśmy w pobliżu kranu, kiedy musimy umyć ręce.

Dwie najpopularniejsze opcje dezynfekowania rąk w ruchu to antybakteryjne chusteczki do rąk i żele do dezynfekcji rąk. Przyjrzyjmy się bliżej każdej opcji i zbadajmy, czy dezynfekcja rąk za ich pomocą jest również skuteczna i pozwala walczyć z bakteriami.

Żelowe środki dezynfekujące mają na celu zmniejszenie ilości bakterii na dłoniach. Istnieją środki do dezynfekcji rąk bezalkoholowe i na bazie alkoholu. Żele na bazie alkoholu zazwyczaj zawierają 60% do 75% alkoholu. Ponieważ alkohol może wysuszać skórę, żele zazwyczaj zawierają emolienty, takie jak aloes, które nawilżają skórę i zapobiegają jej wysuszeniu.

Wskazówki dotyczące używania żeli dezynfekujących

Żele do rąk występują w różnych rozmiarach butelek, od małych podróżnych, które możesz trzymać w torebce, po duże pojemniki z pompką do użytku w sklepie spożywczym lub gabinecie lekarskim. Aby go użyć, wyciśnij odrobinę w dłoń i pocieraj nią całe dłonie przez około 20 sekund. Ważne jest, aby żel pokrył wszystkie części dłoni, w tym grzbiety i między palcami. Po użyciu upewnij się, że dłonie są całkowicie suche na powietrzu.

Dezynfekcja rąk za pomocą chusteczki nawilżonej

Antybakteryjne chusteczki do rąk to wstępnie nawilżone chusteczki wykonane z włókniny i nasączone roztworem. Sprawiają one, że dezynfekcja rąk jest szybka i prosta. Chusteczki są przeznaczone do zabijania bakterii i nawilżania dłoni. Podobnie jak żele, są dostępne w opcjach bezalkoholowych i na bazie alkoholu.

Nie zakładaj, że wszystkie wilgotne chusteczki do rąk mogą odpowiednio zdezynfekować dłonie. Pamiętaj, aby przyjrzeć się składnikom, aby upewnić się, że zawartość alkoholu jest wystarczająco wysoka, aby zabić bakterie. Znajdź takie, które zawierają co najmniej 60% alkoholu zgodnie z wymogami odpowiednich urzędów i są zalecane przez lekarzy. Będziesz potrzebować roztworu na bazie alkoholu lub roztworu zawierającego chlorek benzalkoniowy, który, jak udowodniono klinicznie, skutecznie i szybko zabija bakterie.

Jak powinna być przeprowadzona dezynfekcja rąk

Podczas używania chusteczki do rąk ważne jest, aby pokryć nią każdą część dłoni, aż do przedramion. Dezynfekcja rąk przeprowadzana jest za pomocą płynu zawartego w chusteczce. To w nim znajduje się roztwór zabijający bakterie. Oto wszystkie kluczowe obszary, w które należy trafić podczas wycierania dłoni:

  • Poszczególne palce, opuszki palców i paznokcie
  • Między palcami
  • Wnętrza doni
  • Grzbiet dłoni
  • Nadgarstki
  • Przedramiona

Chusteczki do rąk a żele do rąk: co jest bardziej skuteczne?

Badania wykazały, że chusteczki do rąk są skuteczniejsze niż żele, jeśli chodzi o usuwanie bakterii, brudu i zanieczyszczeń z rąk. Badanie Special Pathogens Laboratory z listopada 2010 r. wykazało, że chusteczka nasączona alkoholem 65,9% była bardziej skuteczna w fizycznym usuwaniu bakterii niż żel z 62% alkoholem. Może to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się bakterii i zminimalizowaniu infekcji.

Ponieważ chusteczki do rąk są lepsze niż żele w usuwaniu bakterii i brudu, zastanówmy się, jak wybrać skuteczną chusteczkę do rąk dla Twojej rodziny. Świetnym rozwiązaniem jest czyścik „Czyste ręce”, który kupisz przy większości stacji benzynowych w specjalnych automatach.

Na co zwrócić uwagę w antybakteryjnych chusteczkach do rąk?
Jaki zawierają składnik aktywny: Poszukaj chusteczki do rąk nasączonej alkoholem (etanolem), alkoholem izopropylowym lub chlorkiem benzalkonium, aby skutecznie i szybko zabijać bakterie w kontakcie ze skórą.

Środki łagodzące: Ponieważ często używasz ich na dłoniach, zdobądź markę zawierającą składniki kojące i nawilżające, takie jak naturalny aloes i witamina E.

Chociaż nie ma sobie równych z mydłem i wodą, antybakteryjne chusteczki do rąk są idealnym rozwiązaniem, gdy jesteś w drodze i potrzebujesz wygodnego i skutecznego sposobu na czyszczenie rąk i rąk dzieci. Są dostępne w przenośnych, zamykanych opakowaniach, które można przechowywać w torebce lub torbie na pieluchy, w samochodzie, torbie na siłownię i w biurze. Świetnie nadają się również do domu, a dezynfekcja rąk z ich pomocą jest łatwa do przeprowadzenia.