× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
witaminy z grupy B
Dieta

Dobroczynne działanie witamin z grupy B

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są różne składniki odżywcze. Co musisz wiedzieć o witaminach i ich oddziaływaniu na Twoje zdrowie? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

Co potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego?

Układ nerwowy to system zarządzania Twoim organizmem. Dzięki układowi nerwowemu możesz myśleć, mówić, czuć czy wykonywać różne czynności. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego. Niedobór witamin z grupy B negatywnie wpływa na układ nerwowy, powoduje stany zapalne skóry, skurcze mięśni, wypadanie włosów. Duży jej niedobór może powodować zaburzenia psychiczne, spadek cukru czy też drżenie mięśni.

Gdzie znaleźć witaminy z grupy B?

Organizm nie potrafi sam wytwarzać witamin dlatego musisz dostarczać je wraz z jedzeniem lub zastosować odpowiedni suplement diety. Poszczególne witaminy z grupy B odpowiadają za co innego w organizmie człowieka. Na przykład witamina B2 odgrywa bardzo dużą rolę w rogowaceniu błon śluzowych, witamina B12 bierze udział w procesie tworzenia krwinek czerwonych. Gdzie zatem można znaleźć witaminy B? Przede wszystkim witaminy B występują w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, dlatego jeśli jesteś na diecie wegańskiej musisz dostarczać ją w postaci suplementu. Biotyna to inaczej witamina B7 lub H i występuje w wielu produktach roślinnych.

Kwasy pożyteczne dla zdrowia: kwas pantotenowy i kwas foliowy

Kwas pantotenowy czyli witamina B5 wpływa korzystnie na skórę, chroni organizm przed infekcjami, działa antybakteryjne i przeciwwirusowo przez co staje się ona bardzo pożyteczna dla Twojego organizmu zapobiegając infekcjom. Kolejną ważną witaminą jest kwas foliowy, który bierze udział w wielu ważnych procesach metabolicznych. Odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie uchroni Cię przed anemią.

Jak wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego?

Ciągły stres, przemęczenie, duża ilość obowiązków i szybkie tempo życia mogą powodować problemy funkcjonowania układu nerwowego. Co z tym zrobić? Przede wszystkim powinieneś więcej odpoczywać oraz zastosować odpowiednią dietę, która wzmocni Twój układ nerwowy oraz prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Niedobór tiaminy powoduje osłabienie, zmęczenie, drętwienie i obrzęki kończyn dlatego to bardzo ważne aby niwelować skutki takiego niedoboru. Wspomóc Twój układ nerwowy pomoże Ci witamina B complex, która uzupełni niedobory witamin w Twoim organizmie, co przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu nerwowego oraz dobre samopoczucie.