× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
asortyment medyczny
Porady

Gdzie sprawdzą się wózki kąpielowe, wózki transportowo-kąpielowe?

Przyglądając się gabinetom leczniczym, zauważyć można, że niejednokrotnie wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia i akcesoria, których przeznaczania nie zawsze jesteśmy w stanie od razu odgadnąć. Czym między innymi są wózki kąpielowe i transportowo-kąpielowe? Gdzie się sprawdzają?

Co znajduje się w wyposażeniu ośrodków medycznych?

Każdy, kto choć raz był w szpitalu, w ośrodku rehabilitacyjnym czy jakikolwiek innym punkcie opieki zdrowotnej wie doskonale, że można się tam spotkać z wieloma różnymi urządzeniami i akcesoriami. Mają one przede wszystkim służyć wsparciem pacjentom oraz medykom, dzięki czemu wykonywanie wielu zabiegów, transport czy przemieszanie się są po prostu wygodniejsze. Ciężko wymienić je wszystkie, ponieważ zakres wyposażenia medycznego jest bardzo szeroki i nierzadko równie mocno wyspecjalizowany. Prostym przykładem są tutaj wózki kąpielowe oraz transportowo-kąpielowe.

Czym są wózki kąpielowe?

Już po samej nazwie można domyślić się, do czego one służą. To praktyczne wyposażenie, które sprawdza się w wielu różnych przypadkach o charakterze medycznym, przeznaczone dla osób, które nie są w stanie o siebie same zadbać. Zdarzają się przecież przypadki, gdy ktoś nie może samodzielnie pójść do łazienki i się wykąpać, bo jest to ponad jego siły. Akcesoria, jakimi są wózki kąpielowe dla pacjentów, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem się i wstawaniem, pomagają w zachowaniu higieny osobistej. Są to urządzenia wielofunkcyjne, pozwalające na zaopiekowanie się osobą leżącą, bez nadmiernego wysiłku. Wózek kąpielowy i transportowo-kąpielowy można zastosować w każdych warunkach, do tego jest wygodny i bezpieczny.

Gdzie stosuje się wózki kąpielowe i transportowo-kąpielowe?

Tego typu sprzęt najczęściej można zauważyć przede wszystkim w szpitalach, gdzie nie brakuje pacjentów obłożnie chorych, starszych czy po ciężkich wypadkach. Dzięki takim wózkom o wiele łatwiej jest się nimi zająć, bez obciążania się i jednocześnie zapewniając im pełen komfort. Wózkowanny, bo tak też często się o nich mówi, spotka się także w ośrodkach pomocy społecznej oraz domach starców. Znajdzie się tam wiele osób, które z powodu wieku czy problemów zdrowotnych stały się niesamodzielne. Zdarza się też, że na zakup takiego sprzętu decydują się również osoby prywatne, np. gdy rodzina chce zająć się niepełnosprawnym krewnym, żeby nie musieć oddawać go do placówki medycznej.

Czym charakteryzują się wózkowanny?

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe leżanki czy też stoły transportowe, do przewozu pacjentów w pozycji leżącej. Cechują się jednak specyficzną konstrukcją, która ze względów medycznych i tego, do jakich celów służy, musi być najwyższej jakości. Wysokość pozycji jest regulowana, dzięki czemu można ją swobodnie dostosować do potrzeb. Można też odpowiednio dobrać poziom przechyłu, dzięki zainstalowanemu silnikowi hydraulicznemu lub elektrycznemu. Pozwala to na higieniczną kąpiel, a także znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie. Materiał, jaki zastosowano, jest nie tylko ergonomiczny i wygodny, ale też higieniczny, łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji. Można na wózku kąpać pacjenta bez żadnych obaw, jako że wyłożony jest wodoodpornymi poduszkami. Dzięki kółkom przetransportowanie takiej osoby nie stanowi większego problemu.