× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leki przez internet
Porady

Jak kupować leki przez Internet bezpiecznie?

Polacy nie tylko coraz chętniej szukają informacji na temat zdrowia w sieci oraz odbywają konsultacje lekarskie online, ale też częściej zakupują leki bez recepty właśnie przez Internet. Pozostaje jednak kluczowe pytanie: jak nabywać tego typu preparaty w możliwie najbardziej bezpieczny sposób? Oto zasady, do których koniecznie trzeba się stosować.

Leki bez recepty niewiadomego pochodzenia

Obecnie około 20 proc. Polaków kupuje leki bez recepty przez Internet, a odsetek ten nieustannie rośnie. Niestety nie wszystkie podmioty sprzedające tego typu preparaty online działają legalnie i dostarczają farmaceutyki znanego pochodzenia. Takie ryzyko jest największe w przypadku zakupu na aukcjach internetowych, różnego rodzaju forach, a także nieznanych, przede wszystkim zagranicznych serwisach. Konieczne jest więc, aby leki przez Internet kupować odpowiedzialnie, najlepiej z dużą dozą ograniczonego zaufania.

Bezpieczne zakupy w aptekach online

W przypadku nabywania leków bez recepty najlepiej wybierać renomowane apteki online, czyli takie, które posiadają zezwolenie wydane przez Inspekcję Farmaceutyczną pozwalającą na prowadzenie sprzedaży wysyłkowej takich produktów. Jednym z wielu tego typu podmiotów jest Moderna – apteka internetowa działająca również stacjonarnie. Warto przy tym mieć na uwadze, że w naszym kraju zarejestrowanych jest około 140 tego typu podmiotów i to wyłącznie od pacjenta zależy, którą z dostępnych ofert wybierze.

Rozsądne zakupy leków przez Internet

Wiemy już, dlaczego to w sprawdzonych i legalnie działających aptekach online powinno się kupować leki bez recepty. Trzeba jednak pamiętać również o kilku dodatkowych aspektach z tym związanych. Mianowicie same leki bez recepty nie są preparatami, które powinny być stosowane w sposób ciągły, bez wyraźnego zalecenia lekarza lub farmaceuty. Wynika to z faktu, że mogą powodować niepożądane skutki uboczne.

Zawsze też zaleca się, aby przed ich nabyciem odbyć konsultację ze specjalistą, a także uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do produktu. Leki bez recepty trzeba więc stosować w sposób bardzo odpowiedzialny, zgodnie z wytycznymi producenta, a także lekarza i farmaceuty.

Jak widać bezpieczne kupowanie leków przez Internet to przede wszystkim korzystanie z oferty legalnie działających podmiotów, czyli aptek internetowych posiadających niezbędne zezwolenia. Na szczęście w naszym kraju funkcjonuje ich naprawdę sporo, co sprawia, że pacjenci mają duże możliwości wyboru i dopasowania oferty do swoich indywidualnych potrzeb.