× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
cellulit
Porady

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit może być zmorą wielu kobiet. Cellulit spowodowany jest nieprawidłową strukturą w tkance tłuszczowej. Powierzchnia tkanki tłuszczowej nie jest gładka i przypomina skórkę pomarańczową. Chociaż zimą łatwiej jest ukryć cellulit, może on stanowić problem dla wielu kobiet, które latem chcą nosić krótsze stroje. Cellulit staje się coraz częstszym problemem u mężczyzn. Czy możliwe jest trwałe pozbycie się cellulitu?

Cellulit – co to jest i jak dochodzi do jego powstania?

Cellulit pojawia się, gdy tkanka tłuszczowa wywiera nacisk na ułożone pionowo komórki tkanki łącznej. Proces ten doprowadza do sytuacji, w której tkanka tłuszczowa przybiera bardziej upakowaną i zbitą formę, a to z kolei będzie objawiać się zewnętrznie poprzez nierówną pomarańczową skórkę. Do sytuacji, w której tkanka tłuszczowa zaczyna wywierać wspomniany nacisk na tkankę łączną, dochodzi, gdy komórki tkanki tłuszczowej ulegają przerostowi. Te komórki tkanki tłuszczowej, zwane adipocytami żółtej tkanki tłuszczowej, wypełnione są tłuszczem. Proces wypełniania adipocytów jest o tyle ciekawy, że rozwija się jedynie w okresie dojrzewania – już wtedy pracujemy na swoje zdrowie i wygląd. Im bardziej wypełnione adipocyty, tym więcej cellulitu. Oczywiście pojawienie się cellulitu jest powiązane naturalnie z tymi miejscami kobiecego ciała, które są predysponowane do pojawiania się większych ilości tkanki tłuszczowej. Będzie to więc dotyczyć zwłaszcza skóry dolnych części ciała, tzn. pośladków, ud czy brzucha. Cellulit może się jednak pojawić także w skórze ramion i pleców, jednak dotyczy to w dużej mierze osób otyłych. Jednakże nie zawsze cellulit dotyczy tylko i wyłącznie osób z nadwagą. Z cellulitem borykają się zarówno osoby szczupłe, jak i otyłe, osoby młode, jak i starsze – dlatego też nie można w tym przypadku generalizować. Niektóre osoby są genetycznie obciążone pojawieniem się cellulitu. Są także osoby, które z tym problemem w ogóle nie muszą się mierzyć.

Czy cellulit to dokładnie to samo co cellulitis?

Absolutnie nie. Cellulitis nie może być mylony z infekcją bakteryjną. Przyczyną cellulitisu są gronkowce, jest to zapalenie tkanki łącznej spowodowane infekcją bakteryjną. Najczęstszym objawem jest zaczerwienienie w miejscu dotkniętym chorobą. Cellulitis może również wystąpić w górnych i dolnych częściach ciała, w tym na twarzy. Cellulitis może być leczony antybiotykami przez okres do 6 miesięcy.

Jak pozbyć się cellulitu?

Nie dajmy się zwariować. Cellulit może pojawić się u wielu kobiet, niezależnie od tego, czy dobrze się odżywiają, czy regularnie ćwiczą. Nie ma ustalonej reguły. Wiadomo, że istnieje wiele sposobów na walkę z pomarańczową skórką i zmniejszenie jej obszaru.

Aby pozbyć się cellulitu, pierwszym krokiem jest zmiana sposobu odżywiania na zdrowy. Nie chodzi tu o kilkutygodniowy post, w którym przestajemy jeść słodycze, ale o wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Pomogą one zredukować lub zlikwidować cellulit. Należy rzucić palenie i zrezygnować z picia alkoholu, jeśli spożywamy go zbyt często lub w dużych ilościach. Im więcej przetworzonej żywności w naszej diecie, tym gorzej. Im dłuższy skład produktu, tym bardziej jest on niebezpieczny. Mogą one zawierać dodatki, takie jak silne wzmacniacze smaku czy aromatu. Mogą też zawierać duże ilości soli, która zatrzymując wodę w organizmie, może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się płynów podskórnych. Należy również unikać słodyczy i owoców, które często mogą zawierać duże ilości cukrów prostych. Są one przekształcane w wątrobie w tłuszcz. Aby pozbyć się cellulitu powinnaś zmienić swoją dietę tak, aby zawierała więcej zielonych warzyw, owoców o niskiej zawartości cukrów prostych oraz makaronów pełnoziarnistych, np. gryczanych. Picie dużych ilości wody może przyspieszyć metabolizm i nawodnić komórki. Pozwala również paradoksalnie na eliminację nadmiaru wody z organizmu.

Jak pozbyć się cellulitu? Bądź aktywna!

Osoby otyłe są bardziej narażone na cellulit niż osoby szczupłe. Choć nie jest to fakt udowodniony, to wiadomo, że regularne ćwiczenia pomogą zredukować cellulit. Bieganie jest sprawdzoną metodą na zrzucenie cellulitu. Wymaga ono ruchu wielu grup mięśni. Możesz również ćwiczyć, pływać lub jeździć na rowerze. Chodzi o to, by wprawić ciało w ruch. Jest to niezbędne, jeśli chcesz stracić cellulit.