× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
apteka online
Leki

Jakie produkty może oferować apteka online?

W naszym kraju działa obecnie około 170 aptek online. Część osób zastanawia się jednak, czy oferują one dokładnie te same produkty, które można znaleźć w punkcie stacjonarnym. Jak wygląda to w praktyce oraz kiedy pacjenci najczęściej decydują się na zakup farmaceutyków przez Internet?

Apteka online, czyli oferta leków bez recepty

Główną kategorią preparatów, które oferuje typowa apteka online są leki bez recepty, inaczej nazywane także OTC. Są to preparaty, które pacjent może zakupić bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, są bowiem przeznaczone do samodzielnego radzenia sobie z powszechnymi dolegliwościami chorobowymi.

Oczywiście nie oznacza to, że w przypadku ich stosowania nie należy zachowywać szczególnych środków ostrożności. Wręcz przeciwnie – leki bez recepty mogą powodować różnego rodzaju skutki uboczne, jeśli nie będą stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, zwłaszcza pod względem dopuszczalnego dawkowania.

Co istotne, prawo nie dopuszcza, aby apteka online wysyłała preparaty na receptę do domu. Pacjenci mogą więc kupować w nich farmaceutyki na receptę, przy czym muszą odbierać je w stacjonarnych punktach.

Oferta suplementów diety oraz zdrowej żywności

Szeroką kategorią produktową w aptekach online są również suplementy diety, czyli środki spożywcze mające na celu uzupełnienie normalnej diety. Zazwyczaj są to źródła witamin oraz minerałów, choć trzeba pamiętać, że nie nazywa się ich lekami. Ponownie nie oznacza to, że można stosować je bez umiaru oraz bez zachowania norm bezpieczeństwa. Również w przypadku suplementów diety zaleca się rozwagę oraz ich dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty.

Typowa apteka online często oferuje także produkty zaliczane do zdrowej żywności. Są to różnego rodzaju soki, herbaty ziołowe, miody, a także oleje i cukierki ziołowe. Nierzadko asortyment obejmuje dodatkowo preparaty dla osób z niedoborami składników odżywczych, spowodowanymi np. przewlekłymi chorobami.

Sprzęt medyczny do użytku domowego

Istotną kategorią produktów w aptekach online jest też sprzęt medyczny. To m.in. ciśnieniomierze, inhalatory, termometry elektroniczne oraz inne przyrządy, dzięki którym można w warunkach domowych kontrolować podstawowe parametry zdrowotne. Oczywiście można zakupić je także w punktach stacjonarnych, jednak ze względu na wygodę zakupów wiele osób korzysta właśnie z możliwości ich wysyłki pod wskazany adres.

Jak widać typowa apteka online oferuje naprawdę szeroką gamę produktów. Poza wymienionymi powyżej są to również dermokosmetyki, akcesoria dla kobiet w ciąży oraz matek, a także testy medyczne i zestawy do pierwszej pomocy.