× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
psycholog
Informacje

Kiedy należy zwrócić się po pomoc do psychiatry?

Każdy z nas narażony jest na stres i trudności związane z życiem psychicznym. O ile są one małe, to można poradzić sobie samodzielnie. Jednak kiedy nie możemy uporać się z codzienną sytuacją rodzinną, osobistą lub zawodową, to konieczna staje się wizyta u psychiatry. Jakie objawy są wskazówką, że powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty?

Depresja i złe samopoczucie – kiedy jest sygnałem, że trzeba udać się do lekarza?

Psychiatra to osoba, do której warto zwrócić się o pomoc w sytuacji kiedy przez długi czas utrzymują się u nas objawy związane ze złym samopoczuciem psychicznym. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
– smutek,
– apatię,
– brak sensu życia,
– odczuwanie cierpienia,
– poczucie braku energii życiowej,
– niechęć do jakichkolwiek działań,
– długotrwałe uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego,
– poczucie winy,
– niską samoocenę itp.

Kiedy mogą pojawić się pierwsze symptomy poważnej choroby wymagające wizyty u psychiatry i jak je rozpoznać?

W niektórych momentach życia wiele osób może odczuwać złe samopoczucie psychiczne. Dotyka to osób w trudnych sytuacjach finansowych, podczas rozwodów i bolesnych rozstań oraz zawodów miłosnych, w okresie żałoby po śmierci bliskich itp. Specjaliści z psychiatra-sochaczew.pl podkreślają, że tak naprawdę nie ma reguły co do tego, kiedy i w jakim stopniu mogą pojawić się u nas pierwsze oznaki choroby psychicznej lub np. depresji, ponieważ zależy to od indywidualnych kwestii i sił psychicznych każdego człowieka.


Jeśli jednak zauważymy u siebie znaczący i długoterminowy spadek energii, niechęć, apatię do życia a także myśli samobójcze – wówczas warto udać się do lekarza. Psychiatra rozpozna objawy choroby i odpowiednio szybko wdroży właściwe leczenie.

W jaki sposób psychiatra jest w stanie pomóc w trudnych sytuacjach życiowych?

Większość osób nie potrafi samodzielnie ocenić własnego samopoczucia i rozpoznać, kiedy już np. zaczyna się depresja. Dobry psychiatra rozpozna objawy i wskaże kiedy i jakie leczenie należy drożyć by poprawić samopoczucie pacjenta. Dla wielu osób jest to realna szansa na powrót do “normalnego” życia, aktywności zawodowej i realizacji w życiu rodzinnym oraz osobistym.